İp Baskısı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi baskı etkinlikleri sıkça yapılmaktadır. Çeşitli malzemelerle yapılan baskı çalışmaları sayesinde çocuklar eğlenceli bir etkinlik yapabilirler. Patates, sünger, fırça ve daha birçok malzeme ile baskı çalışması yapılmaktadır. Bu konuda fikir verebilmek için yazımızda sulu boya ile ip baskısı yapımını anlatıyoruz. Size anlatacağımız kolay yöntem sayesinde çocuklar harika tasarımlar oluşturabilirler. Önerimiz dikkatini çektiyse, ip baskısı nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İp Baskısı Nasıl Yapılır?

Küçük çocukların en sık yaptığı baskı çalışmaları arasında patates baskısı bulunmaktadır. Patates ikiye bölündükten sonra üzerine bıçak ile şekiller oyularak yapılan baskı çocukların çok hoşuna gitmektedir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, patates baskısı nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz. Patatesi kesip oymakla uğraşmadan baskı yapmak isterseniz ip baskısı yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey ip ve sulu boya. Bu iki malzeme ile çocuklarınız farklı renk ve şekillerde harika baskılar yapabilir. İpin üzerine boya sürülerek bu baskıyı yapmak çocukları zorlamayacağı için keyif alarak yapacaklardır. İp baskısı yapmak için özel bir kağıda gerek yoktur. Düz olan her türlü kağıt üzerine baskı yapılabilir. Kendi yapacağı dekoratif baskıyı odasının duvarına asmak çocuğunuzun hoşuna gidecektir.

Gerekli Malzemeler

  • İp
  • Sulu boya
  • Beyaz kağıt
  • Peçete

İp Baskısı Yapımı

İp ve sulu boya hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede harika bir baskı çalışması yapabilirsiniz.

  • İpten kullanacağınız kağıdın boyutuna uygun uzunlukta bir parça kesin.
  • İpin üzerini sulu boya ile güzelce boyayın. Güzel bir tasarım olması için ipi birkaç farklı renkte boyayabilirsiniz.
  • İpin başlangıç ve bitiş yerinde biraz pay bırakarak bu kısımları boyamayın.
İp Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
İp Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
  • Düz bir zemine beyaz kağıdı alın ve üzerine boyadığınız ipi ikiye katlayarak yerleştirin.
  • Daha sonra kağıdı ikiye katlayın. İpin olduğu yere elinizle bastırın ve diğer elinizle de ipi çekerek çıkarın.

Bu uygulamayı yapıp kağıdın içini açtığınızda ortaya rengarenk bir desen çıktığını görebilirsiniz. İsterseniz aynı şekilde kağıdın boş kalan yerinde bir baskı daha yapabilirsiniz. Yazımızda sizlerle sulu boya ile ip baskısı yapımı anlattık. Siz de bu kolay yöntemi uygulayarak evde çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Farklı bir malzeme kullanarak baskı yapmak isterseniz, tuvalet kağıdı rulosu ile şekilli baskı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial