İlmek Nasıl Atılır
Sosyal medyada paylaş

Şiş ile örgü örmek her yaştan bayan için keyifli bir uğraştır. Şiş ile örgüye başlarken ilk öğrenilmesi gereken şişe ilmek atmaktır. İlk olarak şişe yapacağınız örgüye uygun sayıda ilmek attıktan sonra örmeye başlayabilirsiniz. Buradan da anlaşılacağı gibi ilmek atmak şiş ile örgünün temelini oluşturmaktır. İlmek atmayı öğrendikten sonra düz ve ters örgüyü öğrenerek evde kendiniz ve sevdikleriniz için atkı, bere, patik, yelek, kazak gibi birçok örgü kıyafet yapabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse, ilmek nasıl atılır? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İlmek Nasıl Atılır?

Şiş ile örgü örmek keyifli bir uğraştır ve şiş örgüsünün ilk basamağı ilmek atmayı öğrenmektir. İlmek atmayı bildikten sonra diğer örgü tekniklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Evde bu keyifli uğraşı denemek isterseniz şişe ilmek atma konusunda uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Biz sizlerle bunlardan en kolay olan 2 farklı yöntemi paylaşıyoruz.

  • İpten belirli bir uzunlukta parça ayırdıktan sonra işaret parmağınıza birkaç kere dolayın.
  • Baş parmağınıza da bir kere dolayın. Bu şekilde baş parmağınızdaki ip halka şeklinde olacak.
Şiş ile Örgüye Başlama Resimli Anlatım
Şiş ile Örgüye Başlama Resimli Anlatım
  • Şişi ve diğer taraftaki ipi bu halkanın içinden geçirip ilmeği atabilirsiniz.
  • Bu ilk ilmekten sonra aynı yöntemi uygulayarak istediğiniz sayıda ilmek yapabilirsiniz.

Bu şekilde şişe ilmek attığınızda örgünün başlangıcı sıkı ve düzgün olmaktadır. İlk etapta yöntemi uygulamakta zorlansanız da zamanla eliniz alışacağı için işiniz kolaylaşacaktır. Bu yöntem size zor geliyorsa daha kolay bir yöntem daha bulunmaktadır. İsterseniz onu deneyebilirsiniz.

  • Bunun için ucundan küçük bir pay bırakarak ipi halka haline getirin.
  • İpin ucunu bu halkadan geçirin ve düğüm atar gibi yapıp şişi de içinden geçirdikten sonra ipin ucunu çekin.
  • Bu şekilde şişe ilk ilmek atılmış oluyor.
  • Sonrasında ipi işaret parmağınıza dolayıp şişe geçirerek diğer ilmekleri de kolay bir şekilde atabilirsiniz.

Bu  yazımızda sizlerle şişe kolay ilmek atma konusunda iki farlı yöntem paylaştık. Bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak siz de evde örgü örmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda şişe kolay ilmek nasıl atılır? videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Şiş örgüsü ile ters ve düz ilmek atma konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz, ters ve düz ilmek atma yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial