İki Ayrı Malzeme ile Davul Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle iki ayrı malzeme ile davul yapımı başlığı altında çocuklar için müzik aleti yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Çocuğunuza müzik sevgisi aşılamak ve onun el becerisinin gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız evde birlikte müzik aleti yapabilirsiniz. Elinizdeki malzemeleri kullanarak çocuklar için birçok farklı müzik aleti yapabilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda iki farklı malzeme ile davul yapabileceğiniz kendin yap çalışmaları paylaşıyoruz.

Evdeki Malzemeler ile Davul Yapımı

Evde müzik aleti yapmak için teneke kutular, yoğurt kabı, kavanoz kapağı, pet şişe, tuvalet kağıdı rulosu, karton gibi malzemeler kullanılmaktadır. Okul öncesi müzik aleti yapımı denince aklımıza ilk olarak marakas, saz, el zili ve davul gelmektedir. Bu müzik aletlerini kolaylıkla yapmak isterseniz, çocuklar için müzik aleti yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu çalışmalara ilaveten yazımızda damacana kapağı kullanarak ipli davul ve yoğurt kabından davul yapabileceğiniz iki kolay çalışma paylaşıyoruz. Elinizde bu tür malzemeler varsa çocuğunuzla birlikte sevimli müzik aletleri yapabilirsiniz.

Damacana Kapağı ile İpli Davul Yapımı

Damacana kapağı ile ipli davul yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 tane damacana kapağı, 1 tane çöp şiş çubuğu, küçük bir parça ip, 2 tane boncuk, makas, falçata ve silikon tabancası. Yapacağınız davulu süslemek isterseniz desenli bant kullanabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde elinizdeki damacana kapaklarını da atmak yerine değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Damacana Kapağı ile İpli Davul Yapımı Resimli Anlatım
Damacana Kapağı ile İpli Davul Yapımı Resimli Anlatım
  • İpli davul yapmak için ilk olarak damacana kapaklarından birisinin kenarlarından falçata yardımı ile karşılıklı 2 tane kesik yapıp küçük bir parçayı keserek çıkarın. Bu boşluklar çöp şiş çubuğu sığacak boyutta olmalı.
  • Sonrasında kapağın karşılıklı diğer 2 kenarına da kesik yapın. ( Bu kesiklerden ip geçirilecek. )
  • Daha sonra bir parça ipin iki ucuna boncuk takın.
  • Kapaktaki kesiklerden boncuklu ipi geçirin ve sonradan kaymaması için kapağın iç kısmına bant ile tutturun.
  • Çöp şiş çubuğunu da yerine takın ve bant ile sabitleyin.
  • Daha sonra bu kapağın üzerine diğer kapağı silikon yardımı ile yapıştırın.
  • Damacana kapağından ipli davul yapımı bu şekilde olup, kenarlarına ve üzerine desenli bant ya da başka malzeme ile süsleme yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra damacana kapağı ile ipli davul yapımı tamamlanmış oluyor. Uygulamanın yapımında çöp şiş çubuğu yerine balon çubuğu ya da başka bir malzeme de kullanabilirsiniz.

Yoğurt Kabından Davul Yapımı

Yoğurt kabından davul yapımı evde kolayca uygulayabileceğiniz bir çalışmadır. Gerekli olan malzemeler; 1 tane 500 gram yoğurt kabı ( yoğurt kabı kapaklı olmalıdır. ), yoğurt kabındaki yazıları çıkarmak için aseton, pamuk, 2 tane çöp şiş çubuğu ve 2 tane küçük ponpon. Bunların dışında davulu süslemek için kurdele, eva ya da sticker kullanabilirsiniz. Kullanacağınız yoğurt kabı kapaklı değilse ayrıca balon veya koli bandı kullanmanız gerekmektedir.

Yoğurt Kabından Davul Yapımı Resimli Anlatım
Yoğurt Kabından Davul Yapımı Resimli Anlatım
  • Kapaklı bir yoğurt kabı kullanıyorsanız bunu hiç çıkarmadan diğer aşamaya geçebilirsiniz. Kabın kapağı yoksa bir balonun ağız kısmını kesip geri kakan parçayı kaba geçirerek davul yapabilirsiniz.
  • İsterseniz balon kullanmak yerine kabın ağız kısmını koli bandı ile de kaplayabilirsiniz. Bunu yaparken açıklık kalmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Bu şekilde davulu yaptıktan sonra 2 tane çöp şiş çubuğuna ponpon geçirerek tokmağı yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra davul yapımı tamamlanmış oluyor. İsterse elinizdeki malzemeler ile üzerine süsleme yaparak daha sevimli bir hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde müzik aleti yapımı yapımı konusunda işinizi kolaylaştıracak iki farklı kendin yap çalışması paylaştık. Siz de bu çalışmaları evde yaparak çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Evde çocuklar için sevimli bir oyuncak saz yapmak isterseniz, kavanoz kapağından saz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial