Hobi Çubukları ile Çiçek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Hobi çubukları ile çiçek yapımı hem çocukların hem de büyüklerin yapabileceği kolay bir uygulamadır. Hobi çubukları kullanılarak farklı kendin yap çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalarda hobi çubukları boyanmakta, üzerleri farklı malzemelerle kaplanmakta ya da orijinal halleri ile kullanılmaktadır. Sonrasında çeşitli malzemelerden yapılan küçük figürler bu çubuklara yapıştırılarak güzel tasarımlar oluşturulmaktadır. Bu tür kolay uygulamalar okul öncesi etkinliklerde de sık sık kullanılmaktadır. Bu çalışmalardan birisi olan hobi çubukları ile çiçek yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Hobi Çubukları ile Çiçek Yapımı

Hobi çubuğundan çiçek yapmak için özel olarak malzeme almanıza gerek yok. Evde dondurma çubuğu varsa bunu hobi çubuğu yerine kullanabilirsiniz. Çiçek yapmak için de kağıt, karton, keçe ve eva gibi başka çalışmalardan kalan artık malzemeleri kullanmanız mümkün. İstediğiniz malzemeyi kullanarak yapacağınız çiçeği ahşap çubuğa yapıştırdıktan sonra bunu kitap ayracı ya da dekoratif süs olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde çok sayıda çiçek yaparak bunları küçük bir vazoya koyarak sevimli bir dekor ürününe sahip olabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Hobi çubuğu
  • İstediğiniz renkte guaj boya
  • Fırça
  • El işi kağıdı, fon kartonu, eva ya da keçe
  • Yapıştırıcı
  • Düğme
  • Kalem
  • Makas

Hobi Çubukları ile Nasıl Çiçek Yapılır?

Hobi çubukları ile çiçek yapımı farklı şekillerde olabilir. Hobi çubuğu, el işi kağıdı, yapıştırıcı ve siyah keçeli kalem kullanarak aşağıdaki gibi sevimli bir çiçek yapılabilir. Bu uygulama okul öncesi çocukların keyif alarak yapacakları bir el işi çalışmasıdır. İstediğiniz renkte el işi kağıdından minik kalp şeklinde parçalar yapıp bunları resimde gördüğünüz gibi üst üste yapıştırarak çiçeği kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu hobi çubuğuna yapıştırdıktan sonra yeşil el işi kağıdı ile de 2 tane minik kalp yapıp bunları da çubuğun alt tarafına doğru yapıştırıp yaprak yapabilirsiniz. Siyah keçeli kalem ile çiçeğe ağız ve göz çizerek daha sevimli bir hale getirebilirsiniz.

Hobi Çubukları ile Çiçek Yapımı
Hobi Çubukları ile Çiçek Yapımı

İstediğiniz renkte keçe çiçekler yapıp bunları hobi çubuğuna yapıştırarak aşağıdaki gibi şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Kat kat çiçeklerle yaptığınız bu çiçekli süs aynı zamanda kitap ayracı olarak da kullanılabilir.

Hobi Çubukları ile Çiçek
Hobi Çubukları ile Çiçek

Evde boş karton kutular varsa bunlardan da çiçek yapabilirsiniz. Yaptığınız çiçekleri istediğiniz bir renkte boyayabilir ya da oldukları gibi kullanabilirsiniz.

Hobi Çubukları ile Çiçek-1
Hobi Çubukları ile Çiçek-1

Yapacağınız çiçeklerin ortasına düğme, boncuk ya da parlak taşlar yapıştırarak bunların daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Hobi Çubukları ile Çiçek-2
Hobi Çubukları ile Çiçek-2

Düz ya da simli eva ile yapacağınız çiçeklerde hoş görünümü ile dikkat çekebilir. Uygulama öncesinde hobi çubuklarını guaj boya ile istediğiniz bir renkte boyayarak daha şık bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Hobi Çubukları ile Çiçek-3
Hobi Çubukları ile Çiçek-3

Bu yazımızda hobi çubuğundan dekoratif süs yapabileceğiniz örnek çalışmalardan bazılarını sizlerle paylaştık. İsterseniz siz de böyle sevimli çiçekler yaparak bunları istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. Hobi çubukları ile çalışma yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, konserve kutusundan dekoratif vazo yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial