Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Hobi çubuğu ve ip ile kitap ayracı yapımı evde yapabileceğiniz çok kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Elinizde artık ipler varsa bunları uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayarak evde rengarenk kitap ayraçları yapabilirsiniz. Sevdiklerinize kendi yaptığınız kitap ayracını hediye etmek isterseniz, uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı

Evde hobi çubuğu ile kitap ayracı yapmak isterseniz bu ahşap çubukları boyayabilir ya da üzerlerine kaplama yapabilirsiniz. Kaplama yapacaksanız eva ve keçe gibi malzemelerin yanı sıra yün ip de kullanabilirsiniz. İpi çubuğun üzerine farklı şekillerde sararak çok güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Uygulamanın yapımında ebruli iplerden kullanarak çok kolay bir şekilde arada renk geçişleri yapabilirsiniz. Hobi çubuğunun tamamına ya da aralarda boşluk bırakarak aşağıdaki gibi kitap ayraçları yapabilirsiniz.

Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı-1
Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı-1

Elinizde az miktarda ip varda ahşap çubuğun tamamı yerine aşağıdaki gibi verev ya da çarpraz şekilde sarabilirsiniz. Bu şekilde de ortaya şık tasatımlar çıkacaktır.

Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı-2
Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı-2

Gerekli Malzemeler

  • Hobi çubuğu
  • İstediğiniz renkte ip
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında çok kalın ya da ince olmayan her türlü ip kullanılabilir. Yapıştırıcı olarak tutkal ya da silikon tabancası kullanabilirsiniz.

Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Hobi çubuğu ve ip hazır ise kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İpin başlangıç noktasını hobi çubuğun arkasına getirin ve uç taraftan yapışkan yardımı ile çubuğa tutturun.
  • Sonrasında ipi sıkı bir şekilde bir uçtan diğer uca kadar sarın. Bunu yaparken arada boşluk bırakmamaya dikkat etmelisiniz.
  • İsterseniz hobi çubuğunun tamamı yerine yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece belirli yerlerini de ip ile sarabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.
  • İpi çubuğa sarmayı bitirdikten sonra ucunu makas ile keserek bunu arkaya yapıştırabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. Bu güzel ayracı kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Evde bu kolay el işi çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda hobi çubuğu ile kitap ayracı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Hobi çubukları ile farklı kitap ayraçları tasarlamak isterseniz daha önce paylaştığımız ahşap çubuktan kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Hobi Çubuğu ve İp ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial