Hazır Kokoreç Nasıl Pişirilir?

Hazır Kokoreç Nasıl Pişirilir
Sosyal medyada paylaş

Kokoreç seviyorsanız ve evde kendiniz yapmak istiyorsanız dondurulmuş kokoreç alarak bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Büyük marketlerde paketler halinde dondurulmuş kokoreç bulabilirsiniz. Aldığınız hazır kokoreci evde kendi damak tadınıza göre pişirerek sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Sizlere bu konuda yardımcı olmak için yazımızda, hazır kokoreç nasıl pişirilir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Bu konuda işinize yarayacak lezzet sırlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hazır Kokoreç Nasıl Pişirilir?

Günümüzde birçok gıda marketlerde dondurulmuş olarak satılmaktadır. Bu tür gıdalar sayesinde evde sevdiğiniz lezzetleri kısa sürede pişirebilirsiniz. Kokoreç de bu tür gıdalar arasında bulunmaktadır. Marketten aldığınız dondurulmuş kokoreç zaten pişmiş haldedir. Sizin yapmanız gereken kokoreci biraz kızartmak. Bunu yapmak için tava ya da sac kullanabilirsiniz. Dondurulmuş kokoreç zaten yağlı olduğu için pişirirken yağ kullanmaya gerek yoktur. Evde kokoreç yaparken kimyon, kekik, karabiber ve pul biber gibi baharatlar kullanarak lezzetini arttırabilirsiniz. Kullanacağınız baharat miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kokorecin dış kısmı içine oranla daha kızarık olduğu için bu kısım biraz kızardıktan sonra üste alarak iyice kızarıp sertleşmesini önleyebilirsiniz. Bu pişirme önerilerini uyguladığınızda evde sevdikleriniz için harika bir kokoreç yapabilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda hazır kokoreç tarifi paylaşıyoruz.

Hazır Kokoreç
Hazır Kokoreç

Gerekli Malzemeler

  • Dondurulmuş hazır kokoreç
  • Tuz
  • Kimyon
  • Kekik
  • Karabiber
  • Pul biber

Hazır Kokoreç Tarifi

Dondurulmuş kokoreç ve diğer malzemeler hazır ise pişirme aşamasına geçebiliriz. Halkalar halindeki kokoreci yanmaz, yapışmaz yüzeyli bir tavaya alın. Kokorecin kendi yağı olduğu için ayrıca yağ ilave etmenize gerek yoktur. Kısık ateşte her iki tarafını da istediğiniz şekilde kızartın. Bunu yaparken dış kısımları yukarı doğru alarak sertleşmesini önleyebilirsiniz. Yaklaşık 6-7 dakika içinde kokoreç kızaracaktır. Sonrasında ocağın altını kapatın.

Evde hazır kokoreç yapımı bu şekilde olup bir bıçak yardımı ile küçük küpler halinde kesip, tuz ve baharatını ekleyerek servis yapabilirsiniz. İsterseniz kokoreci ekmek arası olarak da tüketebilirsiniz. Afiyet olsun. İsterseniz kokoreci domates ve biber ile birlikte pişirerek daha doyurucu ve besleyici bir lezzet elde edebilirsiniz. Evde hazır döner ile lezzetli bir yemek pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız hazır dönerden iskender yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial