Hazır Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Hazır kemalpaşa tatlısı nasıl yapılır diye merak edenler için bu yazımızda evde hazır kemalpaşa tatlısı yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Hafif bir şerbetli tatlı çeşidi olan kemalpaşa tatlısı da kadayıf gibi dışarıda hazır olarak satılmaktadır. Hamuru pişmiş halde olan bu tatlıya evde şerbet hazırlayarak kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde evde uzun uzun uğraşmadan kolaylıkla tatlı yapmanız mümkündür. Hazır kemalpaşa tatlısı yaparken sorun yaşıyorsanız ya da ilk kez bu tatlıyı yapacaksanız tam ölçüsünde tarifimizi deneyebilirsiniz.

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kemalpaşa Tatlısı Tarifi
Kemalpaşa Tatlısı Tarifi

Şerbetli tatlılar bayramlarda da sıkça tercih edilmektedir. Hafif şerbetli tatlı isteyenler şekerpare ya da revani gibi tatlıları tercih ederken daha pratik tarifler arayanlar da hazır tatlılara yönelmektedir. Akşam yemeği sonrasında hafif bir tatlı tüketmek isterseniz kemalpaşa tatlısını tercih edebilirsiniz. Bayram tatlısı olarak da farklı bir seçenek arıyorsanız hazır kemalpaşa tatlısını da seçenekler arasında bulundurabilirsiniz. Daha önceden denemeyenler için aşağıda hazır kemalpaşa tatlısı tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

 

  • 1 paket hazır kemalpaşa tatlısı
  • 3 su bardağı su
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 3-4 damla limon suyu

Üzeri için;

  • Hindistan cevizi, toz antep fıstığı ya da kaymak

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Yapımı

Kemalpaşa tatlısı yapmak için ilk olarak tencerenin içine su, toz şeker ve limon suyunu alarak bunları toz şeker eriyene kadar kaynatmanız gerekiyor. Toz şeker eridikten sonra tencerenin içine hazır kemalpaşa tatlılarını da alarak 10 dakika kadar tatlıları karıştırın. Bunu yaparken tatlıları dağıtmamaya dikkat etmelisiniz.

Sonrasında orta ateşte tatlılar şerbeti çekene kadar kaynatarak ocağın altını kapatabilirsiniz. Afiyet olsun. Ocakta kaynayan kemalpaşa tatlısının şerbetini çekme süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika kadardır. Tatlılar büyük ve parlak bir görünüm aldığı zaman bunların şerbeti çektiğini anlayabilirsiniz.

Evde hazır kemalpaşa tatlısı yapımı bu şekilde olup tatlıyı ocağın üzerinden aldıktan sonra bir süre soğuması için bekletmeniz gerekiyor. Bu lezzetli tatlıyı üzerine hindistan cevizi ya da toz altep fıstığı serperek servis yapabilirsiniz. İsteyenler kemalpaşa tatlısını üzerine kaymak koyarak da servis edebilirler. Evde hazır kemalpaşa tatlısı bulundurarak canınız her tatlı çektiğinde bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial