Hazır Kap ile Kitap Nasıl Kaplanır
Sosyal medyada paylaş

Kitap kaplamak uzun zamanınızı alıyor ve bu sırada çeşitli sorunlar yaşıyorsanız yazımızda vereceğimiz bilgiler işinizi kolaylaştırabilir. Kitap kaplaması yaparken yanlış yöntem uygulandığı zaman ya kap bol olarak kalıp çirkin görünür ya da gergin olup yırtılabilir. Bu tür durumlarda kabı çıkarıp yeniden kaplama yapmak gerekmektedir. Bu şekilde vakit kaybı yaşamak istemiyorsanız biraz özen ve dikkatle kısa sürede işinizi tamamlayabilirsiniz. Kaplama yaparken işinizi kolaylaştırmak için hazır kap ile kitap nasıl kaplanır? sorusunun cevabını yazımızda paylaşıyoruz.

Hazır Kap ile Kitap Nasıl Kaplanır?

Klasik kaplar kağıt ve farklı malzemelerden imal edilmiş olup bütün halindedir. Yani bu kapları kitaba uygun şekilde ayarlamak için doğru bir şekilde ölçerek fazlalık kısmı  kesmeniz gerekmektedir. Bu size zor geliyorsa kırtasiyeden hazır kitap kabı alabilirsiniz. Günümüzde düz ya da üzeri desenli farklı modellerde kitap kapları bulabilirsiniz. Burada önemli olan alacağınız hazır kabın kitaba uygun boyutta olmasıdır. Bu tür kapları ölçerek kesmeniz mümkün olmadığı için alırken doğru boyutu tercih etmelisiniz.

Hazır Kap ile Kitap Kaplaması Yapımı

Kitap kabı hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güze bir kaplama yapabilirsiniz.

  • Hazır kitap kaplarının bir tarafı cepli diğer tarafı yapışkan şeritlidir. Rahat çalışabilmek için kitabı düz bir zeminde kaplamanız gerekiyor.
  • İlk olarak kabı düz bir şekilde açın ve üzerine kitabı koyun.
  • Daha sonra cepli olan kısma kitabın kapağını düzgün bir şekilde yerleştirin.
  • Şeritli olan kenara geldiğinizde doğrudan şeridi açıp yapıştırırsanız kitabı kapattığınızda kap gerilecektir.
  • Böyle bir sorun yaşamamak için yapışkanlı şeridin olduğu tarafa geldiğinizde kabı kitap kapağının üzerine getirin ve kapağı kapatarak kenarlardan hafifçe bastırın.
  • Makas ya da cetveli kenara bastırarak iz çıkmasını sağlayın. Bu şekilde doğru bir ayarlama yaptığınız için kap gerilmeyecektir.
  • Yapışkanlı şeridi açın ve kitabın kapağını iz yaptığınız yere getirerek düzgünce yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kitap kaplaması yapımı tamamdır. İsterseniz diğer tarafa bant yapıştırarak kitap kabını kaymaması için sabitleyebilirsiniz. Yazımızda anlattığımız kolay kitap kaplama yöntemi ile kısa sürede tüm kitapları düzgün bir şekilde kaplayabilirsiniz. Evde bu yöntemi deneyecek olanlar aşağıdaki videoyu izleyerek detayları daha iyi öğrenebilirler. Defter kaplarken sorun yaşıyorsanız detaylı bilgi için, defter nasıl kaplanır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial