Hazır Çorba Nasıl Pişirilir?

Hazır Çorba Nasıl Pişirilir
Sosyal medyada paylaş

Hazır çorba nasıl pişirilir? diye soru mu olur demeyin. Hazır çorbanın içinde gerekli olan tüm malzemeler bulunsa da doğru yöntemi uygulayarak pişirmek lezzet ve çorbanın görünümü açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yapacağınız çorbanın çeşidine göre ekstra lezzet arttırıcı malzemelerden de yardım alabilirsiniz. Bu yazımızda hazır çorba yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Daha önceden hazır çorba yapmadıysanız ya da yaptığınız hazır çorbanın kıvamı ve lezzeti sizi tatmin etmiyorsa paylaşacağımız bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Hazır Çorba Nasıl Pişirilir?

Hazır çorba, paket halinde satılmaktadır. Çorbanın çeşidine göre gerekli olan malzemeler toz halinde bir karışım olarak paketin içinde bulunur. Sizin tek yapmanız gereken bu toz halindeki malzemeyi suda kaynatarak çorba haline getirmek. Hazır çorba yapmak demek, toz karışımı suya boşaltıp bunun kaynamasını beklemek değildir. Bu tarz çorbaları hazırlarken kullanılacak su miktarı oldukça önemlidir. Çorba yapımında kullanılan suyun yemeğin kıvamı ve lezzeti açısından önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Hazır Çorba Yapmanın Püf Noktaları

Hazır çorbaların paketinde ne kadar su kullanılacağı ve çorbanın nasıl yapılacağı yazılıdır. Genelde tüm hazır çorbalarda kullanılan su miktarı ve yapılışları aynıdır. Buna göre 1 paket hazır çorbaya litre su kullanmak gerekmektedir. Eğer suyu su bardağı ile ölçüyorsanız 5 su bardağı olarak ayarlamayı yapabilirsiniz. Hazır çorba yapımında sıcak değil çeşme suyu soğukluğunda su kullanılmaktadır. Şimdi gelelim hazır çorba yapmanın püf noktalarına.

  • Başlangıçta ocağın altını yüksek ayara getirin ve çorba kaynayana kadar ocağın altını kısmayın.
  • Çorba karışımının topaklanmaması ve dibe çökmemesi için kaynayana kadar sürekli karıştırmanız gerekmektedir.
  • Çorba kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve tencerenin kapağını yarı aralık kalacak şekilde kapatın.
  • Bu şekilde çorba istediğiniz koyuluğa gelene kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Çorba kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 10 dakika içinde istenen kıvama gelecektir.
  • Hazır çorbanın lezzetini arttırmak isterseniz içine biraz yağ ve damak tadınıza uygun baharatlar ilave edebilirsiniz.
  • Hazır çorbayı pişirdikten sonra bunun üzerine yağ ve kuru nane ya da yağ ve pul biber ile çorba sosu hazırlayarak daha güzel görünmesini ve lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda hazır çorba nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Hazır çorbaya ilave edeceğiniz biraz yağ ve baharat sayesinde bunlarda ev yapımı çorbalar kadar lezzetli olabilir. Pişirdiğiniz çorba sulu olduğu zaman ne yapmanız gerektiğini öğrenmek isterseniz daha önceden paylaştığımız çorba nasıl koyulaştırılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial