Hasır İpten Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Hasır ipten bardak altlığı yapımı dışarıdan bakıldığında zor bir uygulama gibi görülebilir. Oysa ki doğru malzeme ve uygun teknik kullanıldığında bu çalışmayı yapmak çok kolay ve eğlenceli olmaktadır. Evde bardak altlığı yapmak istiyorsanız bunu tığ ya da şiş ile örebilir, keçe ya da eva tasarım ile de çok güzel bardak altlıkları yapabilirsiniz. Eğer bu konularda kendinize güvenmiyorsanız karton ve hasır ip kullanarak da kendi bardak altlığınızı yapmanız mümkün. Evde bu kolay çalışmayı denemek isterseniz gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Hasır İpten Bardak Altlığı Yapımı

Hasır ip kendin yap çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Farklı yapısı ve hoş görünümü ile dekoratif ürün yapımında da tercih edilir. Bugün size bahsedeceğimiz çalışmada da hasır ip bardak altlığı yapmak için kullanılmaktadır. Evde hasır ipten bardak altlığı yapmak isterseniz bunun için sert yapıda bir kartona ihtiyacınız var. Evde boş ayakkabı kutusu varsa bunları bardak altlığı yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Hasır İpten Bardak Altlığı-1
Hasır İpten Bardak Altlığı-1

Yuvarlak bir kartonun üzerine hası ip dolayarak resimde gördüğünüz gibi şık bir bardak altlığı yapabilirsiniz. Biraz dikkatli çalışarak harika bir tasarıma imza atabilirsiniz. Hasır ip ile yapacağınız bardak altlığını kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Hasır İpten Bardak Altlığı-2
Hasır İpten Bardak Altlığı-2

Gerekli Malzemeler

 • Hasır ip
 • Bir parça karton
 • Makas
 • Kalem
 • Silikon tabancası
 • Yuvarlak çizmek için yapmak istediğiniz bardak altlığının büyüklüğüne uygun yuvarlak bir nesne

Hasır İpten Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

İp ve diğer malzemeler hazır ise bardak altlığı yapımına başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kartonun üzerine bir bardak koyun ve bunun etrafından kalem ile geçerek çizin. Daha sonra bunu makas ile kesin.
 • Bu şekilde bardak altlığının tabanını yaptıktan sonra sıra ipi bunun üzerine dolamaya geldi.
 • Kartonun ortasına silikon tabancasından biraz yapışkan damlatın. Bunun üzerine ipin ucunu bastırarak yapışmasını sağlayın.
 • Bu şekilde kartona yapıştırıcı sürerek ipi ortadan dışa doğru sıkı bir şekilde dolayın.
 • Kartonun tamamını bu şekilde kaplayarak hasır ip ile bardak altlığı yapımını tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde 6’lı ya da 12’li bardak altlığı takımları yapabilirsiniz. Bardak altlığı yapımında kartondan hazırlayacağınız yuvarlak parçanın ölçüsünü su bardağı ile alırsanız bunu hem çay bardağı hem de su bardağı için kullanabilirsiniz. Bu çalışmayı evde yapmak isterseniz aşağıda paylaşacağımız, hasır iple bardak altlığı videolu anlatım işinizi kolaylaştırabilir. Evde kullanmadığınız cd’ler varsa bunlarla bardak altlığı yapmak için daha önceden paylaştığımız, cd ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=WXzNV6qSSUQ

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial