Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş

Hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır? sorusunun cevabı, tığ ile örgü örmeye yeni başlayanların çok işine yarayacaktır. Kare şeklinde olan sadece zincir ve trabzandan oluşan bu motif tığ işi olarak yapılabilecek en kolay örnektir. İşin en güzel yanı da bu motif ile elinizdeki artık ipleri değerlendirme imkanınız olmasıdır. Hanım dilendi bey beğendi motifi ile bebek battaniyesi, masa örtüsü, atkı, bere, şal, yelek, yatak örtüsü gibi pek çok parçayı yapabilirsiniz. Evde canınız sıkılıyorsa stres atmak için tığ ve ipi elinize alarak bu kolay motifi örmeye başlayabilirsiniz.

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi Yapımı

Bu motifi yapmak için tek ihtiyacınız olan şey tığ ve ip. Kullanacağınız ip yapacağınız el işine göre değişir. Tığınız da ipin kalınlığına uygun olmalıdır. Normal kalınlıkta bir ip için 4 numara tığ kullanılabilir.

  • Motifin yapımına 6 zincir çekilerek başlanır.
  • 6. zincirden sonra en başlangıç noktasına batılır ve kapatılarak halka yapılır.
  • Daha sonra 2 zincir çekilir ve 2 tane trabzan yapılır. Bu şekilde ilk 3’lü trabzan tamamlandıktan sonra 2 zincir çekilir ve tekrar 3’lü trabzan yapılır. İşleme aynı sıra ile devam ederek halkanın içine 4 tane 3’lü trabzan ve 4 tane de kutu yapılır. Yapılan son kutu başlangıçtaki trabzana sabitlendikten sonra motifin ortası tamamlanmış oluyor.

Burdan sonrasında motifin kare olması için köşelerdeki kutuların içinleri  3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan olarak doldurulur. Aradaki kısımlar da trabzanların üzerine kutu, kutuların içine de 3’lü trabzan yapılarak örülür. Motifi yaparken kutular için çekeceğiniz zincir sayısına ve kutuların içine öreceğiniz trabzanların sayısına dikkat ederseniz ortaya güzel bir iş çıkarabilirsiniz.

Bu şekilde motifi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. Bu motiflerden istediğiniz kadar yapabilir sonrasında bunları birleştirerek kullanabilirsiniz. Kare motifi tek renk ya da farklı renklerde yapabilirsiniz. Dilerseniz farklı renklerde yapacağınız motifleri birleştirerek rengarenk örgüler örebilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunları değerlendirmek için bu basit ve güzel motifi yapabilirsiniz. Rengarenk kare motifleri birleştirerek çok güzel atkı ve şal yapabilirsiniz. Hanım dilendi bey beğendi motifi ile salonunuzun ve mutfağınızın dekorunu güzelleştirecek birçok parça örebilirsiniz. Kolay  yapılan bir motif olduğu için tığ işini yeni öğrenenler bu motiflerden yaparak el alışkanlığı kazanırken, ortaya çok güzel işler de çıkarabilirler.

Denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için hanım dilendi bey beğendi motifi yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Motifin nasıl yapılacağı ile ilgili tüm detayları videodan izleyerek kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial