Hamsi Nasıl Ayıklanır?

Hamsi Nasıl Ayıklanır
Sosyal medyada paylaş

Hamsi nasıl ayıklanır? bunu öğrenerek mutfaktaki işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Sevilen bir balık çeşidi olan hamsi farklı şekillerde pişirilmektedir. Hangi şekilde pişiririlirse pişirilsin işin en zor yanı balığı ayıklamaktır. Bu yazımızda evde hamsi pişireceğiniz zaman balığı ayıklamanızı kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Hamsi Nasıl Ayıklanır?

Evde hamsi ayıklamak biraz zahmetli olsa da çıtır çıtır balığın lezzeti çekilen zahmete değmektedir. Hamsiyi pişirmeden önce ön hazırlık olarak ayıklanması gerekmektedir. Bunu yapmak için balığın içi açılarak bağırsaklar ve diğer kalıntılar güzelce temizlenmelidir. Balığı pişirmeden önce kılçığını çıkarmak isterseniz bunu balığı parçalamadan yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada balığın başını da kılçığı ile beraber çıkarabilir ya da olduğu gibi bırakabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Balığın içi ve kılçıkları temizlendikten sonra bol su ile yıkanarak kalıntılardan arındırılmalıdır.

Hamsinin içini kolay bir şekilde açmak için bunu başı yukarı gelecek şekilde avcunuzun içine alın. Eğer başını çıkaracaksanız iki tarafından bastırdığınızda başı gövdeden kolay bir şekilde ayırabilirsiniz. Hamsinin içini açmak için boşta olan elinizin işaret parmağı ile balığın alt tarafından, gövdeden kuyruğa karad parmağınızı hafifçe bastırın. Bu şekilde balığın içini kolaylıkla açabilirsiniz.

Balığın kılçığını temizlemek için hamsiyi kopartmadan dikkatli bir şekilde ortadan ikiye ayırın. Ortada bulunan kılçığı gövdeden yukarı doğru yavaş bir şekilde çekerek çıkarın. Eğer balığı başı ile birlikte pişirmek isterseniz işaret parmağınızı solungaç kısmından kuyruğa doğru bastırarak içini açabilirsiniz.

Son olarak hamsileri çeşmenin altında bol su ile yıkayarak içindeki kalıntıları güzelce temizleyerek süzgece alabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra balık temizleme işlemi tamamlanmış oluyor. Ayıkladığınız hamsiyi ister tavada, ister fırında ya da farklı şekillerde dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz. Evde lezzetli bir dolma pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız kıymalı kabak dolması nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial