Halıdaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar
Sosyal medyada paylaş

Halıdaki sakız lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını öğrenerek halıya yapışan sakızdan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Özellikle küçük çocuk bulunan evlerde halıya sakız yapışması sorunu ile sıkça karşılaşılır. Sakız lekesi yapış yapış hali ile oldukça rahatsız edicidir. Bu lekeye zamanında müdahale edilmezse sakız halının diğer yerlerine de bulaşabilir ve böyle bir durumda işiniz daha da zorlaşır. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde artık halıya yapışan sakız sizin için sorun olmaktan çıkabilir.

Halıdaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya yapışan sakız yumuşak ve çektikçe uzayan yapısı nedeni ile zorlu bir lekedir. Tüm leke çeşitlerinde olduğu gibi sakız lekesinde de bunun iyice yayılmaması ve derine işlememesi için seri bir şekilde müdahale edilmelidir. Çabuk hareket etmeye çalışırken panikleyip de yanlış bir müdahalede bulunmanız ise halıyı kullanılamaz hale getirebilir. Böyle bir aksilik yaşamamak için doğru yöntemi seri bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Bu konudaki en etkili yöntem sakızın yapıştığı bölgeye buz uygulamaktır. Buz soğukluğu ile yumuşak haldeki sakızın sertleşmesini sağlayacağı için çıkarmak da daha kolay olacaktır. Şimdi gelelim uygulamayı nasıl yapacağınıza.

İlk olarak halıya yapışmış olan sakızı elinizle dikkatli bir şekilde çekerek, çıkarabildiğiniz kadarını alın. Geriye kalan sakız kalıntılarını temizlemek için biraz buz işinizi görecektir. Buzu elinize alın ve sakızın yapıştığı bölgeye ovalamadan hafifçe bastırın. Bu soğuk uygulama sayesinde sakız kalıntıları donarak sertleşecektir. Katılaşan sakızı halıya zarar vermeyecek küt uçlu bir bıçak ile dikkatli bir şekilde kazıyın. Bir fırça ya da elektrik süpürgesi yardımı ile halıdaki sakız parçalarını alın.

Bunu yaptığınız halde hala halıda sakız lekesi varsa bu aşamada deterjan ve su ile müdahale etmeniz gerekmektedir. Bunun için alkali ve ağartıcı içermeyen bir deterjan, su ve temiz bir bez ya da kağıt havlu gerekiyor. 1 çay kaşığı deterjan ve 1 su bardağı su ile karışımı hazırlayın. Bu karışıma batırdığınız temiz bir bez ya da kağıt havluyu sakız lekesinin olduğu yere uygulayın. Bunu yaparken ovalamayın sadece bezi bastırarak uygulamayı yapın. Aksi halde halının tüylerine zarar verebilir ya da sakız lekesinin temiz yerlere de bulaşmasına sebep olabilirsiniz.

Deterjanlı su uygulamasının ardından kullanmadığınız bir diş fırçası ile sakız lekesi olan yeri fazla baskı uygulamadan fırçalayın. Son olarak uygulama bölgesini ılık su ile durulayın ve fazla suyu temiz bir bez ile tampon yaparak alın.

Bu yazımızda halıya bulaşan sakızı çıkarmak için uygulayabileceğiniz en kolay ve etkili sakız lekesini çıkarma yöntemleri hakkında bilgiler paylaştık. Bu pratik bilgilerden faydalanarak siz de halıya zarar vermeden sakız lekesini rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Zor leke çeşitlerinden birisi olan japon yapıştırıcısının elden nasıl çıkarılabileceğini öğrenmek isterseniz, sorunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial