Güneşte Domates Salçası Yapımı

Güneşte Domates Salçası Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Yemeklere güzel bir renk ve lezzet veren domates salçasını aynı zamanda meze ve çeşitli sosların yapımında da kullanırız. Ev yapımı domates salçası daha sağlıklı ve lezzeti olduğu için günümüzde birçok kişi evde salça yapmayı tercih etmektedir. Evde domates salçası yapmak için uygulanan en eski yöntem güneşte kurutmaktır. Bahçeli bir evde oturuyorsanız veya balkonunuz müsaitse güneş ısısından faydalanarak evde organik salça yapabilirsiniz. Bu yöntemi evde ilk kez uygulayacaksanız güneşte domates salçası yapımı hakkındaki püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güneşte Domates Salçası Yapımı

Güneşte domates salçası yapmak oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak pazardan ihtiyacınıza kadar salçalık domates almanız gerekiyor. Ön hazırlık olarak domatesleri geniş bir kabın içinde güzelce yıkayın ve bunların sap kısmındaki sert, yeşil yeri bıçak ile kesin. Şimdi gelelim güneşte domates salçası nasıl yapılır? sorusunun cevabına. Anlattığımız şekilde yıkayıp sert yeşil kısımlarını kestiğiniz domatesleri bıçak ile birkaç parçaya bölün ve bunları temiz naylon bir çuvalın içine koyun. Doğranmış domatesleri çuvala koyarken arada bolca kaya tuzu serpmeyi unutmayın. Naylon çuvala koyduğunuz domatesleri yumuşayana kadar güneş gören bir yerde bekletin. Bu sürede domateslerin suyu akacağı için çuvalı biraz yüksek bir yere almanızı tavsiye ediyoruz.

Domatesler yeterince yumuşadıktan sonra bunları dar delikleri olan metal bir süzgece alın ve hafifçe bastırarak domates ve suyunun süzgeçten geçmesini sağlayın. Bu şekilde domateslerin kabuğunu ve çekirdeklerini temizleyerek elde ettiğiniz domates püresini tepsilerin içine alın. Domates pürelerinin suyunu daha çabuk çekmesi için tepsileri çok fazla doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Tepsilere koyduğunuz domates pürelerinin üzerine temiz bir tülbent bezi örterek bunlara toz ve böcek girmesini önlemek için tedbir alabilirsiniz. Günde birkaç defa püreyi karıştırarak suyunu tamamen çekene kadar bu şekilde bekletmeniz gerekiyor.

Güneşte bekleterek evde domates salçası yapımı bu şekilde olup, havanın sıcaklığına göre domates salçası 5 ile 7 gün arasında hazır olabilir. Yaptığınız salçayı ağzı sıkı kapanan cam kavanozlara koyarak, güneş almayan serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde evde organik salça yaparak sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Salçayı güneşte yapma imkanınız yoksa ocakta kaynatarak da yapabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız, ocakta domates salçası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial