Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir
Sosyal medyada paylaş

Gözlük camı nasıl temizlenir? sorusunun cevabı hem bu ürünleri güvenli bir şekilde kullanmak hem de göz sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Gözlerinde problem olanlar sürekli gözlük kullandıkları için bu konuda güvenilir yöntemlere ihtiyaç duyabilirler. Gözlerimizde sorun olmasa da kullandığımız güneş gözlüklerinin camını temizlemek için de bu pratik bilgilere ihtiyacımız olabilir. Gözlük camları kirlendiği zaman hem kötü bir görünüm alabilir hem de kullanan kişinin rahat görmesine engel olabilir. Bu nedenle gözlük camı düzenli olarak temizlenmelidir. Dışarıda acil olarak gözlük camı temizlemek gerektiği zaman çoğu kişi ıslak mendil ya da kağıt mendil gibi ürünler kullanmaktadır. Bu tür sert ürünler kullanmak gözlük camının çizilmesine neden olabilir. Böyle bir risk almamak için gözlük camı temizliğinde kağıt mendil ya da ıslak mendil kullanmayın. Bunların yerine gözlükleri silmek için özel olarak üretilen bezlerden kullanın. Bu bezlerin boyutu küçük olduğu için bu tür acil durumlarda kullanmak için yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Gözlük Camının Çizilmemesi için Nelere Dikkat Edilmeli?

Gözlük camını temizlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bunların camını çizmemektir. Gözlüğünüzün camını temizlemek için yapacağınız yanlış bir uygulama sonucunda camların çizilmesine neden olabilirsiniz. Böyle bir durumda çizilen cam nedeni ile görüntü kalitesi düşeceği için gözlük camını yenilemeniz gerekecektir. Gözlük camı temizlerken gazete kağıdı, naylon kumaş, kağıt mendil, ıslak mendil veya sert bezler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bazı beyler acil durumlarda gözlük camlarını pantolon ya da gömleğine sürterek temizlemeye çalışmaktadır. Bu tür sert kumaşlar gözlük camını çizebileceği için böyle yanlış davranışlardan kaçınmakta fayda var. Gözlük camı bir süredir temizlenmemiş ise bunları doğrudan bezle silmemek gerekir. Camların üzerinde biriken toz ve kirler nedeni ile çizikler oluşabilir. Bunu önlemek için ilk önce gözlük camını yıkayın ve sonrasında temiz yumuşak bir bezle silin.

Gözlük camının çizilmemesi için dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizlerle paylaştık. Şimdi sıra geldi gözlük camı temizleme yöntemleri hakkındaki bilgileri paylaşmaya.

Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri

Gözlük camını silmek için kullanılacak olan malzemeler ve kullanılacak yöntem oldukça önemlidir. Bu konuda yapacağınız yanlış bir uygulama gözlüğünüzün kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Gözlük camını temizlemek için uygulayabileceğiniz en etkili ve güvenilir yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sabunlu Su

Sabunlu su gözlük camlarını temizleyip parlatmak için evde uygulanabilecek en kolay ve güvenilir yöntemdir. İlk olarak gözlüğün camını sabunlu su ile yıkayın. Daha sonra gözlüğün saplarını da yıkayın ve en son olarak da üzerinde sabun kalıntısı kalmayana kadar güzelce durulayın. Sabunlu su ile yıkayıp duruladığınız gözlüğü kağıt havlunun üzerinde kurumaya bırakın. Bu uygulamayı yaparken gözlük camının çizilmesini önlemek için çok fazla bastırmadan hafifçe ovalamanız gerekiyor.

Temizleme Spreyi

Gözlükçüden alacağınız temizleme spreyi ile de evde kolay ve emniyetli bir şekilde gözlük camını temizlemeniz mümkün. Bunun dışında güvenilir yerlerden alacağınız gözlük camı temizleme aparatı da bu konuda çok işinize yarayabilir.

Mikrofiber Bez 

Gözlük camlarında biriken tozu temizlemenin en güvenilir yollarından birisi de mikrofiber bez kullanmaktır. Bezi ıslatmadan hafif bir şekilde gözlük camına sürerek kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Bu yazımızda paylaştığımız gözlük camı temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bu konuda zorlanmamak için gözlük camlarının temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial