Gömlekten Nasıl Mutfak Önlüğü Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Gömlekten nasıl mutfak önlüğü yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız gömlekler varsa bunları atmak yerine güzel bir mutfak önlüğüne çevirebilirsiniz. Siz gömlek kullanmasanız bile evdeki erkeklerin kullanmadığı gömlekleri bu çalışmayı yaparak değerlendirebilirsiniz. Günümüzde yapılan geri dönüşüm çalışmaları sayesinde pantolon, kazak ve elbise gibi birçok kıyafet farklı şekilde değerlendirilmektedir. Bazı kıyafetlere yapılan süslemelerle bunlar yenilenirken bazıları da çanta, dekor ürünü, kalemlik gibi farklı ürünlere dönüştürülmektedir. Geri dönüşüm kategorimizde bu tarz örnekler bulabilirsiniz.

Gömlekten Nasıl Mutfak Önlüğü Yapılır?

Gömlekten mutfak önlüğü yapmak oldukça kolaydır. Bu konuda bilgisi olmayanlar bu çalışmanın zor olduğunu düşünebilirler. Uygulamayı yaparken gömlek kullanıldığı için kumaşı kesmekle ve çoğu detayla uğraşmanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken gömleğin fazlalık yerlerini keserek mutfak önlüğü şekli vermek ve eğer yapabiliyorsanız biraz da süslemek. Uygulama sonrasında gömlek kumaşından harika bir mutfak önlüğüne sahip olabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan gerekli malzemelere ve uygulamanın yapılışına geçelim.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane gömlek
  • Kalem
  • Makas
  • Dikiş makinesi

Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı

Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız çalışmanın sonunda güzel bir mutfak önlüğüne sahip olabilirsiniz.

  • İlk önce gömleğin kollarını ve yandaki dikişlerini kalem ile işaretleyin ve bu işaretli yerleri makas yardımı ile kesin.
  • Kol oyuntusunu kendi istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. İsterseniz bu kısımları biraz daha içten keserek derin bir kol oyuntusu yapabilirsiniz. Böylece mutfak önlüğünü daha rahat kullanmanız mümkün.
  • Gömleğin fazlalık yerlerini kestikten sonra buraların sökülmemesi için dikiş atılması gerekiyor. Kestiğiniz yerleri içe doğru kıvırdıktan sonra dikiş makinesi ya da iğne ve iplik kullanarak dikebilirsiniz.
  • Gömlek kumaşından iki tane şerit yaparak bunları kol oyuntularının bitiş yerlerine dikin. Bu şeritler önlüğün bağcıkları olacak. İsterseniz bunları farklı kumaşlarla da yapabilirsiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra gömlekten mutfak önlüğü yapımı tamamdır. İsterseniz bunu biraz daha şık bir hale getirmek için kumaştan çiçeklerle ya da farklı aksesuarlarla süsleme yapabilirsiniz.
Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı
Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı
Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı-1
Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı-1

Bu yazımızda paylaştığımız gömlekten mutfak önlüğü yapımı resimli anlatım sayesinde siz de bu çalışmayı zorlanmadan yapabilirsiniz. Aşağıda paylaştığımız örnek çalışmalar size bu konuda ilham verebilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, gömlekten mutfak önlüğü yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Gömlekten Mutfak Önlüğü-1
Gömlekten Mutfak Önlüğü-1
Gömlekten Mutfak Önlüğü-2
Gömlekten Mutfak Önlüğü-2
Gömlekten Nasıl Mutfak Önlüğü Yapılır
Gömlekten Nasıl Mutfak Önlüğü Yapılır

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial