Gıda Boyasız Oyun Hamuru Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Küçük çocuklar oyun hamuru ile oynamayı severler fakat bazı anneler dışarıda satılan oyun hamurunun içeriğini bilmediğinden kullanmaya çekinebilirler. Sizin de böyle bir kaygınız varsa oyun hamurunu evde yapmayı deneyebilirsiniz. Ev yapımı oyun hamuru tariflerinin çoğunda gıda boyası bulunmaktadır. Bu boya hamuru renklendirmek için kullanılmaktadır. Evde yapacağınız oyun hamurunu gıda boyası kullanmadan renklendirmek isterseniz, gıda boyasız oyun hamuru yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gıda Boyasız Oyun Hamuru Yapımı

Evde oyun hamuru yapmak için birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bu tariflerinin ana malzemesi un, su, tuz, sıvı yağ ve renklendirici malzemedir. Oyun hamurunu renklendirmek için genelde gıda boyası kullanılsa da çeşitli meyve ve sebzelerin suyu, kakao ve baharatlarla da renklendirme yapışmaktadır. Bunların yanı sıra sulu boya ve keçeli kalem ile de oyun hamuruna istediğiniz rengi verebilirsiniz. Evde gıda boyasız oyun hamuru yapmak isterseniz renklendirme işlemini sulu boya ile yapabilirsiniz. Boya oranını iyi ayarlarsanız çocuğunuzun severek oynayacağı bir hamur yapabilirsiniz.

Gıda Boyasız Oyun Hamuru Yapımı
Gıda Boyasız Oyun Hamuru Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 su bardağı un
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı tuz
  • 2 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • İstediğiniz renkte 2 farklı çeşit sulu boya

Gıda Boyasız Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise oyun hamuru yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Suyu 2 ayrı kaba eşit miktarda paylaştırın daha sonra bu suların içine su istediğiniz renge gelene kadar sulu boya karıştırın.
  • Bu şekilde suyu renkli bir hale getirdikten sonra bir kabın içinde belirtilen miktarda un ve tuzu kaşık yardımı ile güzelce karıştırın.
  • Daha sonra tuzlu un karışımını boyalı suların içine ilave edin. Her kabın içine 1 tatlı kaşığı da sıvı yağ koyun ve hamur kıvam alana kadar güzelce yoğurun.

Tüm bu aşamalardan sonra oyun hamuru yapımı tamamlanmış oluyor. Yapmış olduğunuz oyun hamurunu hava almayacak şekilde kilitli buzdolabı poşetine ya da ağzı kapaklı bir kaba koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde evde istediğiniz renkte gıda boyasız oyun hamuru yapabilirsiniz. Evde bu kolay yöntemi denemek isteyenler için aşağıda gıda boyasız oyun hamuru yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Oyun hamurunu farklı bir yöntem ile renklendirmek isterseniz daha önce paylaştığımız, ev yapımı oyun hamuru tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Gıda Boyasız Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım
Gıda Boyasız Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial