Gazoz Kapağından Nihale Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Gazoz kapağından nihale yapımı sayesinde hem içtiğiniz gazoz ve sodaların kapaklarını hem de elinizdeki artık kumaşları değerlendirebilirsiniz. Gazoz kapağı metal olduğu için bu dayanıklı yapısı ile nihale ve bardak altlığı yapımında da kullanılan bir malzemedir. Bu kapakları boyamak ya da farklı şekillerde süslemek de mümkündür. Elinizde 1 tane bile gazoz kapağı olsa bunu magnet yaparak değerlendirmeniz mümkün. Eğer elinizde fazla sayıda metal kapak varsa bunlarla çok güzel bir nihale yapabilirsiniz. Tasarımı size ait olan bir nihale kullanmak çok hoşunuza gidebilir. Bu uygulamayı evde denemek isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapışını aşağıda bulabilirsiniz.

Gazoz Kapağından Nihale Yapımı

Gazoz kapağından nihale yapmak için biraz dikiş dikmeyi bilmek gerekiyor. Eğer dikiş dikmeyi bilmiyorsanız gazoz kapaklarını kumaş ile kaplamak yerine bunları boyayarak da kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 36 tane gazoz kapağı
 • İstediğiniz renkte düz ya da desenli kumaş
 • Makas
 • Yuvarlak bir kalıp ( bu kalıp gazoz kapağından daha büyük boyutta olmalı. )
 • İğne ve iplik

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada nihale yapmak için 36 tane gazoz kapağı kullanılmış fakat yapacağınız nihalenin boyutuna göre bu sayıyı arttırabilir ya da eksiltebilirsiniz.

Gazoz Kapakları ile Nasıl Nihale Yapılır?

Listedeki malzemeler hazır ise nihale yapımına hemen başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmek.

 • İlk olarak kalıp yardımı ile kumaşa yuvarlak şekilleri çizin. Bunları çizmek için iz sabunu ya da kalem kullanabilirsiniz.
 • Yeterli sayıda yuvarlak parça çizikten sonra çizgilerin üzerinden makas ile dikkatli bir şekilde geçerek bunları kesin.
 • Şimdi geldik uygulamanın en önemli kısmına. Bu aşamada yuvarlak kumaşın kenarlarını dikin ve ipi koparmadan önce çekerek kumaşın büzülmesini sağlayın.
 • Büzülen kumaşı kapatmadan önce içine gazoz kapağı yerleştirin ve sonrasında tamamen büzdürerek ipi düğümleyin.
 • Tüm gazoz kapaklarını bu şekilde kumaş ile kapladıktan sonra bunları yan taraflarından birbirine dikerek kare şekli oluşturun.
 • Tüm bu aşamalardan sonra gazoz kapaklarından nihale yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nihale yapımında her türlü kumaş kullanılabilir fakat bunun üzerine sıcak çaydanlık ve tencereleri koyacağınızı da hesaba katmalısınız. Sıcaklıktan etkilenecek ya da kaygan kumaşlardan kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Elinizdeki artık kumaşlardan yapacağınız rengarenk nihale yemek masanıza ayrı bir güzellik katabilir. Evde nihale yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmayı inceleyebilirsiniz. Evde bu tür kendin yap çalışmaları yapmak hoşunuza gidiyorsa daha önceden paylaştığımız, gazoz kapağından uğurböceği yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Gazoz Kapağından Nihale
Gazoz Kapağından Nihale
Gazoz Kapağından Nihale-1
Gazoz Kapağından Nihale-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial