Fon Kartonundan Yapraklı Kapı Perdesi Yapımı

Fon Kartonundan Yapraklı Kapı Perdesi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Fon kartonundan yapraklı kapı perdesi yapımı sayesinde ucuz malzemelerle istediğiniz boyutta güzel bir dekoratif ürüne sahip olabilirsiniz. Mutfak ve balkon kapılarında kullanılan kapı perdeleri aynı zamanda dekoratif süs işlevi de görmektedir. Bu tür süsler genelde boncuklu olsa da farklı malzemelerle yapılan tasarımlar da bulunmaktadır. Dışarıdan böyle bir dekor ürünü almak biraz pahalıya gelebilir. Bunun yerine evde kendini zevkinize göre güzel bir kapı perdesi tasarlayabilirsiniz. Fon kartonundan yapraklı kapı perdesi yapımı için gerekli olan malzemeler ve uygulamanın detayları aşağıda verilmiştir.

Fon Kartonundan Yapraklı Kapı Perdesi Yapımı

Evde fon kartonundan kapı perdesi yapımı için birçok figür seçeneği bulunmaktadır. Eğer el becerinize fazla güvenmiyorsanız yaprak, çiçek, kalp ve yıldız gibi kolay yapılan figürleri tercih etmenizde fayda var. Yaprak figürü kullanarak evinizde sonbahar ya da ilk bahara uygun bir tasarım oluşturabilirsiniz. Kendi tasarladığınız bir kapı perdesini kullanmak sizin için zevkli olabilir. Yapacağınız tasarıma uygun fon kartonu ve yaprak kalıplarını temin ettikten sonrası sizin hayal gücünüze bağlı. Yapraklı kapı perdesi yapmak için aşağıda paylaştığımız kalıpların çıktısını alarak bunları kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Sarı, kahverengi ve kırmızı tonlarında fon kartonu
  • İstediğiniz boyutlarda yaprak kalıpları
  • Kurşun kalem
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • İp

İsterseniz yaprakları yeşil renkte de yapabilirsiniz. Yaprak kalıbı olarak da tek boy yada birkaç farklı boyutta yaprak kalıbı kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Fon Kartonundan Yapraklı Kapı Perdesi Nasıl Yapılır?

Fon kartonu ile güzel bir kapı perdesi yapmak isterseniz bunun için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak kalıpları fon kartonunun üzerine yerleştirerek kalem ile etrafından geçip yaprakları çizin.
  • Yeterli sayıda yaprak çizdikten sonra bunları makas ile dikkatli bir şekilde keserek çıkarın.
  • Sonraki aşamada ipten istediğiniz uzunlukta şeritler kesin. Bu şeritlere yaprakları aralarında istediğiniz kadar boşluk bırakarak yapıştırın. Yaprakları ipe tutturmak için yapıştırıcı ya da bant kullanabilirsiniz.
  • Yeterli sayıda yapraklı ip şeridi hazırladıktan sonra bunları kapı perdesi çengellerine asabilirsiniz.

Aynı uygulamayı eva ya da keçe ile de yapmanız mümkün. İsterseniz yaprak yerine değişik figürlerde kullanabilirsiniz. Daha şık bir tasarım yapmak isterseniz yaprakları ipe tuttururken aralara küçük boncuklar da geçirebilirsiniz. Evde kartondan kapı perdesi yapımı hakkında ilham alabileceğiniz örnek bir çalışmayı aşağıda paylaşıyoruz. Tasarladığınız kapı süsüne uygun bir de duvar süsü yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız fon kartonundan yapraklı duvar süsü yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yaprak Kalıbı
Yaprak Kalıbı
Yaprak Kalıbı-1
Yaprak Kalıbı-1
Fon Kartonundan Yapraklı Kapı Perdesi Yapımı-1
Fon Kartonundan Yapraklı Kapı Perdesi Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial