Fon Kartonundan Parmak Kukla Yapımı

Fon Kartonundan Parmak Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Fon kartonundan parmak kukla yapımı okul öncesi çocukların çok severek yapacağı bir projedir. Küçük çocuklar kuklaları sevdikleri için yün, bez, keçe, karton gibi birçok farklı malzemeden kukla yapılmaktadır. Bazı marifetli bayanlar bez ya da çoraptan çok güzel kuklalar da dikiyorlar. Biz de bugün sizlerle kolay kukla yapabilmeniz için pratik bir uygulama paylaşıyoruz. Çocukların zorlanmayacağı ve eğlenerek yapacağı bu parmak kuklaların yapımında fon kartonu kullanıldığı için fazla masraf yapmaya da gerek kalmayacaktır. Parmak kukla yapımında insan ve hayvan figürlerinin yanı sıra çiçek ve ev gibi her türlü figürü kullanmak mümkündür. Çocuğunuzun el becerisinin gelişimine katkıda bulunacak güzel bir çalışmayı onunla birlikte yapmak isterseniz, parmak kukla yapımı için  gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Renkli fon kartonu
 • İstediğiniz bir şablon
 • Makas
 • Keçeli kalem
 • Kurşun kalem

Parmak kukla yapımında kullanacağınız figüre uygun istediğiniz renkte fon kartonu kullanabilirsiniz. İsterseniz beyaz karton kullanıp bunu boya kalemleri ile renklendirmeniz de mümkün. Adından da anlaşılacağı gibi bu kukla parmağa takılacağı için sert bir malzemeden yapılmış olması gerekiyor. Bu anlamda en uygun malzeme renkli fon kartonu olmaktadır.

Parmak Kukla Nasıl Yapılır?

Kolay kukla yapımı denince aklımıza ilk olarak parmak kukla gelmektedir. Fazla zahmetli bir çalışma olmadığı için küçük çocuklar bu uygulamayı rahatlıkla yapabilirler. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan parmak kukla yapımını anlatmaya geçiyoruz.

 • İlk olarak şablonu fon kartonunun üzerine yerleştirin ve kurşun kalem ile şekli çizin.
 • Çizmiş olduğunuz figürü makas yardımı ile dikkatli bir şekilde kesin.
 • Kuklaya keçeli kalem ile ağız, burun ve göz çizin.
 • Son olarak makas ile kuklanın alt tarafından parmak geçecek büyüklükte iki tane yuvarlak delik açın.
 • Başka süslemeler de yapmak isterseniz onları da tamamlayın.
 • Altındaki deliklerden işaret ve orta parmak geçirilerek kukla oynatılabilir.

Bu yöntemi uygulayarak istediğiniz şekilde parmak kuklalar yapabilir, bunları çocuğunuzla birlikte parmaklarınıza takarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hazırda şablon yoksa boyama kitaplarındaki hayvan figürlerini kopyalayıp bunları bir kartona çizerek şablon oluşturabilirsiniz. Çocuklar için kukla yapımı projesi dikkatinizi çektiyse aşağıdaki görseller konu hakkında daha iyi fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir. İsterseniz bu figürleri kukla yapmak için şablon olarak da kullanmanız mümkün.

Fon Kartonundan Parmak Kukla Yapımı
Fon Kartonundan Parmak Kukla Yapımı
Tavşanlı Parmak Kukla
Tavşanlı Parmak Kukla
Uğur Böcekli Parmak Kukla
Uğur Böcekli Parmak Kukla
Kukla Şablonu
Kukla Şablonu
Çocuklar için Parmak Kukla
Çocuklar için Parmak Kukla
Fon Kartonundan Parmak Kukla Yapmak
Fon Kartonundan Parmak Kukla Yapmak
Hayvan Figürlü Parmak Kukla
Hayvan Figürlü Parmak Kukla

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial