Fon Kartonundan Kelebekli Kalem Süsü Yapımı

Fon Kartonundan Kelebekli Kalem Süsü Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Fon kartonundan kelebekli kalem süsü yapımı çok kolay bir el işi çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Çocukların kurşun kalemlerini süslemek için farklı malzemelerden yapılmış kalem süsleri kullanılmaktadır. Bu süsler canlı renkleri ve dikkat çekici şekilleri ile çocukların çok hoşuna gitmektedir. Sizin çocuğunuzda bu tür kalem süslerinden hoşlanıyorsa evde onun için güzel bir kalem süsü yapmayı deneyebilirsiniz. Kelebekli kalem süsü yapmak için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte fon kartonu
  • Kurşun kalem
  • Makas
  • Kelebek şablonu
  • Simli boya ya da başka süsleme malzemeleri

Fon Kartonu ile Nasıl Kalem Süsü Yapılır?

Fon kartonu ile kalem süsü yapmak çok kolay olduğu için çocuğunuz çok küçük değilse bu çalışmayı kendi başına bile yapabilir. Bu çalışmayı yapmak için kullanacağınız kelebek şablonunun boyutu kalem süsü yapımı için uygun olmalıdır. Kelebek büyük olursa kaleme takıldığında çirkin durabileceği için bu konuya gereken özeni göstermelisiniz. Fon kartonu ile kelebekli kalem süsü yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak fon kartonunun üzerine şablonu koyun ve kurşun kalem ile etrafından geçerek kelebeği çizin.
  • Daha sonra makas yardımı ile kelebeği keserek çıkarın.
  • Bu şekilde kelebeği yaptıktan sonra bunun kanatlarını simli boya, yapışkanlı-simli eva kağıdı ya da başka malzemeler kullanarak süsleyebilirsiniz.
  • Süsleme aşamasının ardından kelebeği ortadan ikiye katlayın ve makas ile alt ve üst taraftan küçük kesikler yapın.
  • Kesikleri yaptıktan sonra karton kelebeği normal haline getirin ve bu kesiklerden kurşun kaleme süsü geçirin.

Bu pratik uygulama sayesinde istediğiniz renk ve boyutta kelebekli kalem süsü yapmanız mümkün. Aynı çalışmayı keçe ya da eva kağıdı kullanarak da uygulayabilirsiniz. Kelebekli kalem süsü kızların çok hoşuna gidecektir. Erkek çocuğunuz varsa ona da kelebek yerine araba ya da hoşuna gidebilecek başka figürler kullanarak güze bir kalem süsü yapabilirsiniz. Siz de evde kartondan kalem süsü yapmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz. Fon kartonu yerine daha farklı bir malzeme kullanarak kalem süsü yapmak isterseniz, benzer bir çalışma olan eva kağıdı ile kalem süsü yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Fon Kartonundan Kelebekli Kalem Süsü Yapımı
Fon Kartonundan Kelebekli Kalem Süsü Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial