Fon Kartonundan Kapı Süsü Yapımı

Fon Kartonundan Kapı Süsü Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Fon kartonundan kapı süsü yapımı hesaplı malzemeler kullanılarak yapılan, keyifli bir çalışmadır. Kapı perdesi ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Mutfak ya da diğer giriş yerlerinde kullanılan bu perdeler sayesinde eviniz daha güzel görünebilir. Dışarıdan alacağınız kapı perdesine onca para ödemek yerine evde hesaplı malzemelerle kendi zevkinize uygun bir kapı perdesi yapmanız mümkün. Bugün sizlerle paylaşacağımız pratik çalışmayı yaparak siz de harika bir kapı perdesine sahip olabilirsiniz. Fon kartonundan kapı süsü yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Sarı, kahverengi ve kırmızı renkte fon kartonu
  • Kalem
  • Makas
  • Misina ipi
  • Yapıştırıcı

Yapraklı Kapı Perdesi Nasıl Yapılır?

Kapı perdesini tasarlamak için fon kartonundan yaprak yapmak gerekiyor. Yaprak çizmekte zorlanıyorsanız uygulamaya başlamadan önce kartona istediğiniz büyüklükte yapraklar çizerek bunları şablon olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede istediğiniz sayıda yaprağı kolay bir şekilde yapmanız mümkün. Şimdi gelelim uygulamanın nasıl yapıldığına.

  • İlk olarak yaprakları yapmakla işe başlamalısınız. Bunun için fon kartonunun üzerine kalem ile yaprak çizmeniz gerekiyor. Daha sonra çizdiğiniz bu yaprakları makas yardımı ile dikkatli bir şekilde kesin.
  • Yapacağınız tasarıma göre yeterli sayıda yaprak hazırladıktan sonra bir diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Misina ipinden uzun bir parça kesin. Bu ipi masanın üzerine koyun ve bunun üzerine yaprakları aralarında boşluk bırakarak yapıştırın. Bunu yaparken el işi kağıtlarını ipe arka taraflarından yapıştırmanız gerekiyor.
  • Bu şekilde kapı boşluğunu kaplayacak sayıda yapraklı şerit yaptıktan sonra bunları ahşap ya da plastik bir nesneye geçirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu pratik uygulama ile pencere ya da duvar süsü de yapılabilir. Yapacağınız tasarımda yaprakların hepsini aynı boyda kullanabilir ya da büyüklü küçüklü yapraklar yapabilirsiniz. Aynı uygulamayı eva kağıdı kullanarak da yapmanız mümkün. Şık bir kapı perdesi yapmak isterseniz simli eva kağıdından çiçek, yaprak ya da kalp figürleri hazırlayarak harika bir tasarıma imza atabilirsiniz. Mutfak için yapacağınız kapı perdelerinde meyve figürleri de kullanabilirsiniz. Siz de evde kolay bir şekilde yapraklı kapı perdesi yapmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz.

Fon Kartonundan Kapı Süsü Yapımı
Fon Kartonundan Kapı Süsü Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial