Fon Kartonu ile Kuş Yapboz Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz için yapboz yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Evde çocuğunuz ile birlikte keyifli bir aktivite yapmak isterseniz size anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Birlikte yapacağınız karton yapbozla oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir. Önerimiz dikkatinizi çektiyse fon kartonu ile kuş yapboz yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fon Kartonu ile Kuş Yapboz Yapımı

Evde çocuğunuza yapboz yapmak için malzeme olarak kağıt, karton,  eva ve hobi çubuğu gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, dondurma çubukları ile yapboz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Daha kolay bir yöntem ile yapboz yapmak isterseniz karton kullanabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan fon kartonları varsa bunları uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Küçük çocuklar hayvanları sevdiği için yapboz yaparken kedi, köpek, kuş, balık gibi figürleri kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte fon kartonu
  • Kurşun kalem
  • Makas
  • Silgi

Fon Kartonu ile Yapboz Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede karton yapboz yapımını tamamlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kartonun üzerine kurşun kalem ile yapacağınız yapbozun boyutuna uygun bir kuş resmi çizin.
  • Sonrasında bu resmi üç parçaya bölecek şekilde çizgi çekin ve çizgilerin kenarlarına resimde gördüğünüz gibi iki tane çıkıntı yapın.
Kuş Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
Kuş Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde çizimi yaptıktan sonra makas ile çizgilerin üzerinden geçerek fazlalıkları kesin.
  • Kenarlarda kalan çizgileri silgi ile silin.

Tüm bu aşamalardan sonra kartondan yapboz yapımı tamamlanmış oluyor. Düz bir zemin üzerine parçaları karışık olarak sıralayıp çocuğunuz kuş şeklini oluşturmaya başlayabilir. Yazımızda anlattığımız kolay yöntem sayesinde evde çocuğunuz için istediğiniz şekilde karton yapboz yapabilirsiniz. İsterseniz kartonu kuş şeklinde kestikten sonra üzerine çıkıntı çizmeden makas ile düz bir şekilde keserek de yapboz yapabilirsiniz. Kuş yerine kalp, çiçek ya da yıldız figürleri de yapabilirsiniz. İsterseniz aynı yöntem ile daha çok parçalı yapboz da oluşturabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler aşağıdaki videoyu izleyebilir. Yapboz yapımında farklı bir malzeme ve yöntem kullanmak isterseniz, eva ile yapboz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial