Fon Kartonu ile Çubuklu Dondurma Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Fon kartonu ile çubuklu dondurma yapımı okul öncesi çocukların keyif alarak yapacağı bir el işi çalışmasıdır. Çocuklar dondurma yemeyi çok sevdikleri için bu çalışmayı yapmak hoşlarına gidecektir. Yapacakları kolay el işi çalışmaları sayesinde çocuklar çok şey öğrenebilirler. Öğrendikleri bilgilerin akıllarında kalması için rakamlar, renkler, mevsimler ve daha birçok şey çocuklara el işi çalışmaları ile bir arada öğretilmektedir. Bu sayede hem bir şeyler öğrenirler hem de el becerileri ve hayal güçleri gelişir. Evde çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir el işi çalışması yapmak istiyorsanız bu uygulamayı yapabilirsiniz. Fon kartonu ile çubuklu dondurma yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yapacağınız dondurmanın rengine uygun fon kartonu
  • 1 tane dondurma çubuğu
  • Kurşun kalem
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Dondurmayı süslemek için boya ya da başka aksesuarlar

Fon Kartonundan Nasıl Çubuklu Dondurma Yapılır?

Fon kartonu ile dondurma yapmak için özel olarak fon kartonu almanıza gerek yok. Her renk dondurma olabileceği için, elinizde başka çalışmalardan kalan fon kartonları varsa bunları kullanabilirsiniz. Her türlü renkli karton bu konuda işinize yarayabilir. Malzemeler hazır ise uygulamayı yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Fon kartonuna kurşun kalem ile uygun boyutta bir dondurma resmi çizin.
  • Bunu makas ile keserek çıkarın.
  • Kartondan hazırladığınız dondurmayı yapışkan yardımı ile dondurma çubuğuna tutturun.
  • Bu aşamadan sorasında ise dondurmayı boya ya da başka aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Elinizde yapışkanlı eva kağıdı varsa bundan keseceğiniz minik parçaları süsleme yapmak için kullanabilirsiniz. Farklı renkte boyalar kullanarak karışık bir dondurma yapabilirsiniz.

Yaptığınız çubuklu dondurmalara meyve şeklinde boyamalar yaparak ya da bunun üzerine başka yerlerden kestiğiniz meyve resimlerinden yapıştırarak daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz sayıda çubuklu dondurma yapabilir ve sonrasında bunları cam bir kavanozun içine koyabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun odasında kullanabileceğiniz sevimli bir dekor ürününe sahip olabilirsiniz. Aynı uygulamayı fon kartonu yerine eva kağıdı ile de yapabilirsiniz. Bu malzemelerden yoksa beyaz kağıdı istediğiniz renklerde boyayarak da çubuklu dondurma yapmanız mümkün. Bu çalışmayı denemek isteyenlere ilham vermesi için aşağıda, kartondan dondurma yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz.

Fon Kartonu ile Çubuklu Dondurma Yapımı
Fon Kartonu ile Çubuklu Dondurma Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial