Flamingo Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Flamingo yapımı okul öncesi çocukların yapmaktan keyif alacağı bir el işi çalışmasıdır. Çocuklar resim ve boyamanın yanı sıra kağıt katlama, kesme ve yapıştırma çalışmaları yapmayı da severler. Bu tür çalışmalar sayesinde onlara hayvanların isimlerini ve renkleri öğretirken aynı zamanda el becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. Evde çocuğunuzla birlikte sevimli bir flamingo yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Flamingo Yapımı

Flamingo Yapımı-1
Flamingo Yapımı-1

Kağıt, fon kartonu, keçe ve eva gibi malzemeler hayvan figürleri yapmak için idealdir. Bu tür malzemeleri kesmek ve süslemek kolay olduğu için okul öncesi etkinliklerde bu malzemeler sıkça kullanılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz el işi çalışmasını yapmak için renkli A4 kağıt kullanılmış. Siz isterseniz bunun yerine fon kartonu ya da eva da kullanabilirsiniz. Kolay kağıttan flamingo yapımı için kağıt ile baş ve gövdeyi oluşturmak gerekmektedir. Uzun bir boyun ve bacaklar için de şönil kullanılabilir. Bu şekilde küçük çocuklar zorlanmadan sevimli bir flamingo yapabilirler. Çocuğunuz küçük ise gövdeyi ve diğer parçaları siz hazırlayıp yapıştırma işini ona bırakabilirsiniz. Sizinle beraber yapacağı bu kolay kendin yap çalışması çocuğunuza çok keyif verebilir.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte A4 kağıt ya da fon kartonu
 • Kalem
 • Makas
 • Kuyruk için 1 tane renkli tüy
 • İstediğiniz renkte şönil
 • 1 tane oynar göz
 • Yapıştırıcı

Flamingo Nasıl Yapılır?

Flamingonun baş, gövde ve diğer parçaları ayrı ayrı yapılıp sonra bunlar birleştirilmektedir. Şönil ve renkli tüyü sağlam bir şekilde sabitleyebilmek için gövdeyi 2 parça olarak yapmanız gerekiyor. Kağıt flamingo yapımı için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamak.

 • İlk olarak renkli bir kağıda aynı boyutta 2 tane kalp çizmekle işe başlayın. Kalplerin aynı olması için bir kartona kalp çizip bunu makas ile keserek kalıp olarak kullanabilirsiniz.
 • Kalpleri yaptıktan sonra aynı kağıttan yaprak şeklinde bir parça kesin. Bu yaptığınız parça flamingonun başı olacak.
 • Bacaklar ve boyun için şönilden 3 uzun parça kesin. Boyun yapacağınız parçayı kıvırarak şekillendirin. Bacakları da hafifçe kıvırın.
 • Tüm parçaları bu şekilde hazırladıktan sonra sıra bunları birleştirmeye geldi.
 • Kalplerden birisini alıp bunun üzerine boyun, bacaklar ve renkli tüyü yapıştırın. İsterseniz daha sağlam tutması için şönilleri zımbalayabilirsiniz.
 • Son olarak yaprak şeklindeki parçayı ikiye katlayarak bunu ve oynar gözü de yerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan flamingo yapımı tamamlanmış oluyor. Aynı yöntemi kullanarak başka hayvan figürleri de yapılabilir. Bu kolay el işi çalışmasını denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız flamingo yapımı videolu anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Okul öncesi çocukların sevimli kuzu yapabileceği kolay bir el işi çalışması incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız, fon kartonu ile pamuk kuzu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

https://m.youtube.com/watch?v=7s8iDy1r98A&t=17s

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial