Fimo Hamurunda Renkler Nasıl Karıştırılır?

Fimo Hamurunda Renkler Nasıl Karıştırılır
Sosyal medyada paylaş

Fimo hamurunda renkler nasıl karıştırılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Fimo hamuru yumuşak ve şekil verilmesi oldukça kolay bir üründür. Günümüzde bu hamurun her rengi bulunmaktadır. Fimo hamuru ile çok güzel takı ve biblolar yapılmaktadır. Bu hamur kendinden renkli olduğu için ayrıca boyamaya gerek yoktur. Hobi amaçlı kullanılan fimo hamurundan yapılan ürünleri kendiniz kullanabilir, sevdiklerinize hediye edebilir ya da bunları satarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Fimo hamuruna şekil vermek için özel kalıplar kullanılabileceği gibi evdeki metal kurabiye kalıplarından da kullanmak mümkündür. Elinizde şekillendirmek için kalıp olmasa bile fimo hamuruna elinizle de kolayca şekil verebilirsiniz. Yapılacak olan objeler tek renk olabileceği gibi farklı renkler bir arada da kullanılabilir. Fimo hamuru ile rengarenk bir tasarım yapmak isterseniz bunu nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 3 farklı renkte fimo hamuru
  • Küçük bir merdane ya da aynı işlevi görebilecek cam bir şişe

Fimo Hamurunda Renkler Nasıl Karıştırılır?

Fimo hamuru ile yapacağınız bazı tasarımlarda birkaç rengi bir arada kullanmanız gerekebilir. Böyle bir durumda hamurların hepsini doğrudan birleştirmeniz karışık ve çirkin bir renk oluşmasına neden olur. Bunun yerine fimo hamuruna farklı bir teknik uygulayarak renkleri bir araya getirmek gerekir. Sizlere az sonra bahsedeceğimiz pratik uygulama sayesinde fimo hamurunu farklı renklerin iç içe geçtiği bir rulo haline getirmeniz mümkün. Fimo hamurları ve merdane hazır ise hemen uygulamayı yapmaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak fimo hamurlarından orta boyda yuvarlak parçalar koparın ve bunları elinizde yuvarlayarak top haline getirin.
  • Daha sonra bu top şeklindeki hamurlara elinizle hafifçe bastırarak üçgen şekli verin. Bu üçgen parçaları düz bir zeminde yan yana sıralayın.
  • Sonrasında merdane ile bunların üzerinden geçerek yaprak gibi ince bir şekilde açın.
  • Bu şekilde elinizde ebruli renkte bir fimo hamuru olacak.
  • Bu hamuru rulo şeklinde sararak dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Fimo hamurunda renk karışımı için çoğunlukla bu pratik yöntem uygulanmaktadır. Siz de evde fimo hamurundan takı ya da farklı objeler yapmak isterseniz bu yöntem çok işinize yarayacaktır. Fimo hamuru ile yapılan rengarenk rulolar çiçek yapımı için oldukça idealdir. Uygulama hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda örnek görseller paylaşıyoruz.

Fimo Hamurunda Renkler Nasıl Karıştırılır
Fimo Hamurunda Renkler Nasıl Karıştırılır
Fimo Hamuruna Nasıl Rulo Şekli Verilir
Fimo Hamuruna Nasıl Rulo Şekli Verilir

Bir cevap yazın