Sosyal medyada paylaş

Fermuardan kalemlik yapımı son derece basit ve eğlenceli bir kendi yap çalışmasıdır. Kaybolmasını istemediğiniz küçük eşyaların saklanması, toka, takı gibi sürekli kullanılmayan aksesuarların korunmasında kullanılabilecek olan bu özel ürünü, okula giden çocuğu olan anneler çocukları için hazırlayabilir. Farklı renklere sahip aynı uzunlukta çok sayıda fermuarın birleştirilmesi ile elde edilen bu kalemliklerin yapımı için çok fazla el becerisi gerekmediğinden herkesin kolaylıkla yapacağını düşünüyoruz. Sizde denemek ve bu özel çalışma ile sevdiklerinize kendi el emeği ürünlerinizi hediye etmek istiyorsanız, aşağıdaki yapım aşamaları ve malzemelerini inceleyebilirsiniz.

Fermuardan Kalemlik Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 6-7 adet fermuar
  • Makas
  • Dikiş iğnesi
  • Dikiş ipliği

Fermuardan Kalemlik Yapımı

Fermuardan kalemlik yapımı son derece basit bir çalışma. Kalemliği yapmak için gerekli olan fermuarları ağızlarını kapalı şekilde yan yana sıralayın. Sırasıyla gizli dikiş ile fermuarları birbirine ekleyin. Uzunlamasına ekledikten sonra ilk fermuar ile son fermuarın kenarlarını da tersten dikişleyerek rulo şeklinde bir parça elde edin. En son rulo şeklindeki parçanın her iki ucunu dikip kalemliği düzüne çevirin. Hazır hale gelen fermuardan kalemliği istediğiniz tarafından açıp kullanabilirsiniz. Eğer dikim aşamasında el dikişi yerine dikiş makinesi kullanmak isterseniz, yine aynı şekilde fermuarları tersinden ve uygun renkli bir ip ile dikebilirsiniz. Yan tarafları birleştirme aşamasında yine tüm fermuar uçlarını birleştirip büzerek el dikişi yapabilirsiniz.

Fermuardan kalemlik için sağlam fermuarları kullanabileceğiniz gibi bozulan ya da eski kıyafetlerinizden çıkardığınız fermuarları da kullanabilirsiniz. Eski fermuar kullanımında dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise en az bir tane fermuarın açılıp kapanmasında sorun olmamasıdır. Aksi halde kalemliği açıp içine her hangi bir şey koyamazsınız.

Fermuardan kalemlik çalışmasını takı çantası ya da oyuncak saklama çantası olarak da yapabilirsiniz. Elinizde bulunan fermuarların uzunlukları ve sayısına göre farklı boyutlarda hazırlayabileceğiniz bu mini saklama çantalarını ihtiyacınıza uygun şekilde değerlendirebilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda fermuardan kalemlik yapımı resimli anlatımını paylaşıyoruz. Sizde bu resimleri inceleyip fikir alarak elinizdeki malzemeler ile el emeği saklama kutuları ya da çocuklarınız için kalemlikler hazırlayabilirsiniz.

Fermuardan Kalemlik Yapımı
Fermuardan Kalemlik Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial