Evde Tutkal Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Evde tutkal nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de acil durumlarda evde rahatlıkla tutkal yapabilirsiniz. Beyaz bir yapıştırıcı türü olan tutkal birçok kendin yap ve hobi çalışmasında kullanılmaktadır. Çocukların el işi çalışmalarında da bu yapıştırıcı kullanılmaktadır. Size ya da çocuğunuza yapıştırıcı lazımsa ve evde yapışkan kalmadıysa kendi tutkalınızı yapmayı deneyebilirsiniz. Evde tutkal yapmak isterseniz bunun için gerekli olan pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evde Tutkal Nasıl Yapılır?

Evde tutkal yapmak oldukça kolaydır. Yapıştırma özelliği olan malzemelerden uygun oranda kullanarak kendi tutkalınızı yapmanız mümkün. Tutkal yapımında kullanılan malzemeler genelde her evin mutfağında bulunduğu için ayrıca masraf yapmanıza da gerek kalmayacaktır. Sadece un ve su kullanarak tutkal yapabileceğiniz gibi farklı malzemelerle de tutkal yapabilirsiniz. Aşağıda ev yapımı tutkal tarifi arayanların işine yarayacak bazı formüller paylaşıyoruz.

Un ve Su ile Tutkal Yapımı

Mutfağınızda un varsa bununla evde kolay bir şekilde tutkal yapabilirsiniz. Bu formül acil durumlarda çok işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı un

Un ve Su ile Tutkal Nasıl Yapılır?

Bir tencerenin içine 2 yemek kaşığı un ve 1 su bardağı su alarak bunları güzelce karıştırın. Bunu yaparken arada un topağı kalmamasına özen göstermeliniz. Pürüzsüz bir hal alan karışımı orta ateşte kaynatmaya başlayın. Tenceredeki karışım koyu bir kıvama geldiğinde ocağın altını kapatabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı tutkal kullanıma hazırdır. Verdiğimiz bu pratik tarif sayesinde acil durumlarda kısa sürede tutkal yapmanız mümkün.

Karbonat ile Tutkal Yapımı

Evde tutkal yapmak isterseniz; karbonat, süt, sirke ve su kullanarak bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Gerekli olan malzemelerin listesi ve tutkalın yapılışı aşağıda verilmiştir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 çay bardağı az yağlı inek sütü
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • Yeteri kadar su

İsterseniz tutkal yapımı için karbonat yerine yarım çay kaşığı kireç de kullanmanız mümkün.

Karbonat ile Tutkal Nasıl Yapılır?

Belirtilen miktarda sütü bir tencerenin içine alarak ısıtın. Sonrasında ısınan sütün içine sirkeyi de ekleyerek bunları güzelce karıştırın. Bir süre sonra süt kesilemeye başlayacağından tortuları da tencerenin dibine çökmeye başlayacaktır. Tutkalı yapmak için bu tortular kullanılacaktır. Tortuları bir süzgeç yardımı ile tencerenin içinden alın. Bu tortunun sirkesini gidermek için suya tutun ve daha sonra macun kıvamındaki tortuyu temiz bir kaba alın. Kabın içine belirtilen miktarda karbonat ekleyin ve malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra su ile seyrelterek tutkalı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer yaptığınız bu tutkalın hepsini kullanmayacaksanız kalanını cam bir kavanozda güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Yumurta ile Tutkal Yapımı

Evde etkili bir tutkal yapmak isterseniz yumurta akı, un, su, şeker ve sirke karışımını kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane yumurta akı
 • 1 çay bardağı un
 • 1,5 çay bardağı su
 • 1/3 su bardağı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı sirke

Yumurta ile Tutkal Nasıl Yapılır? 

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce yumurtanın sarısını akından dikkatli bir şekilde ayırın. Bir tencerenin içine aldığınız yumurta akına belirtilen miktarda un ve toz şeker ekledikten sonra üzerine 1 bardak da su katarak tüm malzemeyi güzelce karıştırın. En son sirkeyi de ekleyin ve tutkal koyulaşana kadar orta ateşte kaynatın. Ocağın altını kapatıp bir süre tutkalın soğuması için bekleyin. Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı tutkalı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde tutkal yapımı için işinize yarayabilecek bazı pratik tarifler paylaştık. Bunlardan istediğinizi uygulayarak evde kısa sürede tutkal yapabilirsiniz. Elinize yapışan japon yapıştırıcısından kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial