Evde Slime Nasıl Yapılır?

Evde Slime Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Evde slime nasıl yapılır? sorusunun cevabı çok merak edildiği için biz de bugünkü yazımızda bu konu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Slime akışkan ve yapışkan yapıda bir oyun hamuru çeşidi olarak sadece ülkemize değil tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk olarak canlı renkleri ile dikkat çeken bu oyun hamurunun simli çeşitlerinin ardından boncuklu ve pullu çeşitleri de piyasaya sürülmüştür. Büyük küçük herkesin severek oynadığı slime, oyuncak satan yerlerden ve kırtasiyelerden kolayca temin edilebiliyor. Bunun dışında slime için gerekli olan malzemeleri temin ederek evde bu ürünü kendiniz de yapabilirsiniz. Evde slime yapma fikri size cazip geldi ise konu ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Slime Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı sıcak su
  • 1 su bardağı oda sıcaklığında su
  • Çay kaşığın ucu ile boraks
  • Çay kaşığı ucu ile istediğiniz renkte gıda boyası
  • Yarım su bardağı su bazlı Polimer K-10 tutkal
  • İstediğiniz miktarda ve istediğiniz renklerde sim ( isterseniz sim kullanmadan da slime yapabilirsiniz. )

Slime Yapılışı

1 su bardağı sıcak suyun içine boraksı alın ve bu toz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Daha sonra tutkalı bir kabın içine alın ve üzerine sıcak su ilave ederek sulu bir yapışkan elde edin. Bu aşamada tutkallı suyun içine gıda boyası ve simi ekleyerek renklendirme işlemini yapın. Geniş bir kabın içine boraks karışımını ve tutkallı karışımı alın, bunları iyice kaynaşana kadar karıştırın. Yarım saat içinde slime kullanıma hazır hale gelecektir. Eğer yaptığınız slime sıvı olduysa içine biraz daha boraks ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz. Bunun tam tersine katı bir slime elde ettiyseniz o zaman da içine biraz sıcak su eklemeniz gerekebilir. Bu tarifi uygulayarak evde istediğiniz renkte simli ya da simsiz slime yapmanız mümkün.

Slime yapımını tamamladıktan sonra bunu çocuğunuza oynaması için verebilirsiniz. Slime yapışkan görünümlü olmasına rağmen ele ya da başka yere yapışıp kalmaz. Slime’ı çekip bıraktıktan sonra tekrar eski halini aldığını görebilirsiniz. Bu özelliği nedeni ile çocuğunuz üzerini ve etrafı kirletmeden bu oyun hamuru ile rahatlıkla oynayabilir. Çocukların el becerisi ve hayal gücü gelişimi için tavsiye edilen slime büyükler için de güzel bir stres atma aracıdır. Kendiniz ve çocuğunuz için istediğiniz renkte slime yaparak birlikte evde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Borakssız Slime Nasıl Yapılır?

Bazı anneler boraks ve tutkal kullanmadan slime yapmayı arzu edebilirler. Borakssız slime nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız hemen bu merağınızı giderelim. 1/4 su bardağı mısır nişastasını, yarım su bardağı şampuan ve 6 yemek kaşığı su ile karıştırdıktan sonra istediğiniz renkte gıda boyası kullanarak borakssız ve tutkalsız bir slime yapabilirsiniz. Parlak bir slime yapmak istiyorsanız gıda boyasının yanı sıra biraz da sim kullanabilirsiniz. Simin rengi gıda boyası ile aynı ya da farklı olabilir. Bu konudaki tercih size bağlı. Slime yaptıktan sonra buna elde şekil verilebilir. Bunun dışında bir poşete ya da yayvan bir kabın içine koyulan slime ile farklı uygulamalar yapılabilir.

Evde slime yapımı hakkında merak edilen soruların cevabını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Slime yapımı için gerekli malzemeler ucuz ve temin edilmesi kolay olduğu için isteyen herkes evde slime yapabilir. Boraks dışındaki malzemeleri kırtasiyelerden temin edebilirsiniz. Boraks’ı da eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Slime yaparken çocuğunuzdan da bu konuda yardım alarak birlikte güzel bir aktivite yapabilirsiniz. Her yaştan çocuğun ilgisini çeken slime, okul öncesi çocukların da rahatlıkla evde oynayabileceği bir üründür.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial