Evde Saç İpi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Saç ipi küçük kız çocuklarının ve genç kızların severek kullandığı bir saç aksesuarıdır. Rengarenk saç ipleri şık görünümleri ile saçlara ayrı bir hava katmaktadır. Sadece ip kullanılarak basit bir teknik ile yapılan bu aksesuarı dışarıdan almak yerine evde kendinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz renk ve kalınlıkta harika tasarımlar yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz evde saç ipi yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Evde Saç İpi Yapımı

Evde saç ipi yapımı oldukça kolaydır. Uygulamanın yapımında yün ip, etamin işleme ipi gibi her türlü ip kullanılabilir. Bu nedenle ayrıca ip almaya gerek yoktur. Yapacağınız saç ipinin düzgün olması için kullanacağınız iplerin kalınlıklarının ve yapısının aynı olması gerekmektedir. Bu detaya dikkat ettiğiniz taktirde evde harika bir saç ipi yapabilirsiniz. Yapmak istediğiniz saç ipinin kalınlığına ve uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada 4 farklı renk ip kullanılmıştır. Aynı renkten 2 metre uzunluğunda 2 tane ip ile yapılmıştır. Saçlarınız orta boy uzunlukta ise daha kısa ipler kullanmanız gerekir. Saç ipinin daha kalın olmasını isterseniz bunun için daha fazla sayıda ip kullanmanız gerekmektedir.

Gerekli Malzemeler

 • 2 metre uzunluğunda istediğiniz renkte iki ip
 • Makas
 • İpleri sabitlemek için bant

Bunkarın dışında saç ipini takmak için tel toka kullanabilirsiniz.

Evde Saç İpi Nasıl Yapılır?

Uygun uzunlukta ipleri hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir saç aksesuarı yapabilirsiniz.

 • İpleri tam ortasından ikiye katlayın. Küçük bir düğüm atıp katlama bölgesinde yuvarlak bir bölüm oluşturun. Bu yuvarlak kısım saç ipinin tokaya takılacağı kısım olacak.
 • Düğümü attıktan sonra ipi bir yere sabitleyin.
 • İki adet aynı renk ipi ayırıp diğer ipleri elinizde sabit tutun.
 • Ayırdığınız ipleri sabit tuttuğunuz iplerin çevresinden döndürün. Bu döndürme işlemi esnasında ipleri ara ara düzeltip hizalı olmasına dikkat edin.
Saç İpi Yapımı Resimli Anlatım
Saç İpi Yapımı Resimli Anlatım
 • İlk renk istediğiniz uzunluğa gelince küçük bir düğüm atın.
 • Ardından döndürdüğünüz ipleri sabit tuttuğunuz iplerin yanına alın.
 • Yeniden farklı renk ipleri yana ayırıp aynı işlemi tekrarlayın.
 • Bu şekilde rengarenk bir saç ipi hazırlayın. Hazırladığınız saç ipinin uç kısımlarını aynı boyda olacak şekilde kesin.

Evde saç ipi yapımı bu şekilde olup isterseniz iplerin ucuna küçük boncuklar takarak daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde evde rengarenk saç ipleri yapıp bunları kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Yukarıda sizlerle saç ipi yapımı resimli anlatım paylaştık. Uygulamanın detayları için isterseniz aşağıdaki videolu anlatımı izleyebilirsiniz. Kolay saç aksesuarları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız  evde saç tokası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial