Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Oyun hamuru küçük çocukların el becerisini ve hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olurken bu hamur sayesinde çocuklar renkleri, çeşitli canlıları ve bitkileri de kolayca öğrenebilirler. Küçük çocuğunuz varsa evdeki malzemeleri kullanarak onun için oyun hamuru yapabilirsiniz. Birlikte yaptığınız oyun hamuru ile oynamak çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Bu önerimizi değerlendirmek isterseniz, evde oyun hamuru nasıl yapılır? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde yapılan oyun hamuru hem daha hesaplı hem de içeriğini bildiğiniz için daha güvenlidir. Un, boya, tuz ve yağ kullanarak evde istediğiniz renkte oyun hamuru yapabilirsiniz. Yapacağınız oyun hamurunun kıvamı açısından doğru malzemeleri uygun oranda kullanmak son derece önemlidir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda evde oyun hamuru yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini paylaşıyoruz.

Ev Yapımı Oyun Hamuru
Ev Yapımı Oyun Hamuru

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 su bardağı un
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı tuz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Oyun hamurunu renklendirmek için istediğiniz renkte gıda boyası ya da guaj boya

Evde gıda boyası ya da guaj boya yoksa sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada olduğu gibi krapon kağıdı kullanarak da hamuru renklendirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken krapon kağıdını parçalara ayırarak bunları suda bekletmek. Bir süre sonra kağıdın rengi suya geçecektir.

Evde Oyun Hamuru Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kolay bir şekilde evde oyun hamuru yapabilirsiniz.

  • Bir kabın içine belirtilen miktarda un ve tuz alarak bunları birbirine karıştırın.
  • Daha sonra kabın içine azar azar su ilave ederek hamuru yoğurmaya başlayın.
  • Hamur kıvam almaya başladığında içine sıvı yağı ilave ederek malzemeleri güzelce yoğurun.
  • Bu şekilde oyun hamurunu hazırladıktan sonra sıra bunu renklendirmeye geldi. Tek renk yapmak isterseniz hamura istediğiniz rengi alana kadar gıda boyası veya guaj boya ilave edebilirsiniz.
  • Farklı renklerde yapmak isterseniz hamuru bıçak ile birkaç parçaya ayırıp her birine farklı renkte boya koyarak istediğiniz renklerde yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra oyun hamuru yapımı tamamlanmış oluyor. Çocuğunuza hamuru oynaması için verebilirsiniz. Ev yapımı oyun hamuru buzdolabında 1 hafta bozulmadan muhafaza edilebilir. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda oyun hamuru yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde çocuğunuzla birlikte keyifli bir çalışma yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız okul öncesi kolay kukla yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım
Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial