Evde Nasıl Yaş Pasta Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Evde nasıl yaş pasta yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda konu hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Doğum günü gibi özel kutlamaların sevilen ikramlıklarından birisi olan yaş pastanın başta kakaolu ve meyveli olmak üzere birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Dışarıdan alınan ürünlerin içeriği ve hijyeni konusunda tereddütleri bulunanlar bunları evde kendileri yapmayı deneyebilirler. Hazır yaş pastaların görünümüne bakıp da bunları yapmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. İşin püf noktalarını bilip bunları dikkatli bir şekilde uyguladığınız zaman aslında pasta yapmak oldukça kolaydır. Ev yapımı pasta hem hijyenik hem de sizin damak tadınıza uygun olacağı için her zaman daha avantajlıdır. Sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile ev yapımı yaş pasta yemek isterseniz konu hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yaş Pasta Yapımında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Evde yaş pasta yapacağınız zaman kullanacağınız malzemelerin doğru oranda kullanılmaları ve taze olmaları çok önemlidir.
 • Pastayı yaparken tarif için verilen malzeme listesine uymalısınız.
 • Pastanın tam olarak ev yapımı tadında olmasını istiyorsanız bunun kekini de kendiniz yapmalısınız.
 • Pastanın lezzetini veren kremasıdır. Pastanın içine süreceğiniz kremayı yaparken bunu iyi karıştırarak pürüzsüz bir kıvama gelmesini sağlamalısınız.
 • Yaş pasta yaparken hazır pandispanya keki kullanacaksanız bunun arasına krema sürmeden önce keki biraz süt ile ıslatmayı unutmayın. Bu şekilde keki yumuşattığınız zaman pasta daha lezzeti olacaktır.
 • Pasta kekini uygun boyutta bir kelepçeli kek kalıbında pişirmelisiniz.
 • Keki fırından aldıktan sonra hemen kalıptan çıkarmaya kalkarsanız kek parçalanabilir. Böyle bir aksilik yaşamamak için keki fırından aldıktan sonra bir süre soğuması için bekletmeniz gerekiyor.
 • Pastanın katları arasına kremayı uygun miktarda sürmeye dikkat etmelisiniz. Kremayı fazla sürerseniz üst katı koyunca taşma yapabilir. Ayrıca çok kalın bir krema tabakası damağa hoş gelmeyebilir. Krema az olursa o zaman da pasta sadece kek gibi olacaktır.
 • Yaş pastanın keki gibi kreması da soğuk olmalıdır.
 • Pastayı meyveli olarak yapacaksanız kullanacağınız meyvelerin suyunu iyice süzmesini sağlamalısınız.
 • Pastanın daha lezzetli olması için üzerini krem şanti yerine damak tadınıza uygun bir pasta kreması ile kaplamalısınız.
 • Pastanın içine ve üzerine aynı kremayı kullanabileceğiniz gibi isterseniz farklı kremalar da kullanabilirsiniz.

Yaş Pasta Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Yaş pastanın ana malzemesi kek ve kremadır. Pastanın çeşidine göre kekin boyutu ve şekli de farklılık gösterebilir. Pandispanya adı verilen bu kekin sade ya da kakaolu çeşidini dışarıdan hazır olarak alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Pasta keki ile normal kek yapmak arasında fark olmadığı için kek yapmayı bilen herkes rahatlıkla evde pasta keki de hazırlayabilir. Kekten sonraki ana malzeme kremadır. Bu krema iki ya da üç parçaya ayrılan keklerin arasına sürülür. İsteyenler ara katlara krema ile birlikte meyve ya da çikolata parçacıkları da koyabilirler. Sizin için yaş pastanın lezzeti kadar görünümü de önemli ise üzerine sos dökebilir ve çeşitli süslemeler yapabilirsiniz. Şeker hamuru ya da meyvelerle harika pasta süslemeleri yapabileceğiniz gibi sıkma torbasına koyacağınız krem şanti ile de dikkat çeken süslemeler yapabilirsiniz. Bu malzemeleri kullanarak klasik ev yapımı yaş pasta yapabilirsiniz. Pastanın çeşidine göre daha farklı malzemeler de kullanılabilir.

Evde pasta yapımı hakkında verdiğimiz püf noktalarına dikkat ederek siz de sevdikleriniz için enfes pastalar yapabilirsiniz. Acil durumlarda ise dışarıdan hazır pandispanya keki ve pasta kreması alarak kısa sürede yaş pasta yapabilirsiniz. Kek ve krema hazır alınmış olsa da pastanın içine meyve parçaları koyarak ve üzerine kendi hazırlayacağınız bir sos dökerek bunu ev yapımına yakın bir lezzete kavuşturabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial