Evde Nasıl Sarelle Yapılır?

Sosyal medyada paylaş

Evde nasıl sarelle yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda sorunun cevabını ve evde sarelle yapmanın püf noktalarını paylaşıyoruz. Sarelle özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bir kahvaltılık olduğu için çoğumuzun mutfağından eksik olmaz. Becerikli ev hanımları bu kahvaltılığı da evde kendileri yapmaktalar. Eskilerin çok sık yaptığı ev yapımı sarelle son yıllarda tekrar gündeme gelmeye başladı. Bu konuda birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bunlardan bazılarında un kullanılırken bazıları da unsuz olarak yapılmaktadır. Biz bu yazımızda sizlerle un kullanılmadan yapılan sarelle tarifi paylaşacağız. Tariften önce sarelle yapmanın püf noktaları hakkındaki bilgilere değinmek istiyoruz.

Sarelle Yapmanın Püf Noktaları

Evde sarelle yapmak isteyenler bunun lezzetli ve kıvamında olması için bazı detaylara dikkat etmelidir. Bu konudaki en önemli noktalardan birisi kullanılan malzemelerdir. Doğru malzeme kadar bunların yeterli oranda kullanılması da önemlidir. Bu konuda uygulayacağınız tarifteki malzeme oranını değiştirmeden kullanmalısınız. Ev yapımı sarelle için toz şeker yerine pudra şekeri kullanılması daha uygundur. Toz şeker kullanıldığında sarellenin şekeri eksik geldiği zaman sonradan içine ilave edildiğinde erimeden kalabilir. Sarellenin lezzeti kadar kıvamı da önemlidir. Bunun sürülebilecek kıvamda olması için ne çok akışkan ne de katı olmaması gerekmektedir. Sürülebilecek kıvamda bir kahvaltılık yapmak için malzemeler pürüzsüz bir krema haline gelene kadar güzelce karıştırılmalıdır. Sarelle yapımında kullanılacak olan çikolatanın erimiş olması gerekmektedir. Paket çikolata kullananlar bunu benmari usulü eriterek kullanmalıdır. Çikolatayı benmari usulü eritirken dikkatli davranmanız gerekmektedir. Ocağın altını çok açmak ya da çikolatanın bulunduğu kabı su ile temas ettirmek çikolatanın yanmasına ve tadının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca çikolata eritilirken içine su kaçmamasına da dikkat edilmelidir. Bu konuda kolaylık olması için sıvı çikolata da kullanmak mümkündür. Sarelle yaparken kullanacağınız şeker oranını kendi damak tadınıza göre azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Çocukların en sevdiği kahvaltılık olan sarelleyi evde yapmak isteyenler için aşağıda kolay sarelle tarifi ve yapılışını paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 80 gram bitter çikolata
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1,5 su bardağı fındık
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 paket vanilya

Sarelle Yapılışı

Sarelle yapımında kullanacağınız fındıkları kavurmakla işe başlamanız gerekiyor. Fırın tepsisine tek sıra halinde yerleştirdiğiniz fındıkları 180 derece ısıda renkleri kahverengi olana kadar kavurun. Yaklaşık 15 dakikada fındıklar kavrularak kahverengi olacaklardır. İsterseniz fındıkları tavanın içinde de kavurmanız mümkün. Kavrulan fındıkların biraz ılımasını bekleyin ve sonrasında bunları mutfak robotuna alarak fındıklar ezilerek macun kıvamına gelinceye kadar güzelce çekin. Fındıkları bu şekilde hazırladıktan sonra sıra geldi çikolatayı eritmeye.

Bitter çikolatayı küçük parçalar haline getirin ve bunu ısıya dayanıklı bir kasenin içine koyun. Bir tencereye su doldurun ve çikolatanın bulunduğu kaseyi suya değmeyecek şekilde tencerenin içine yerleştirin. Kısık ateşte bir kaşık ile karıştırarak çikolatayı benmari usulü eritin.

Şimdi sıra son aşamaya geldi. Mutfak robotunun içindeki fındık ezmesinin içine eritilmiş çikolata, belirtilen oranlarda pudra şekeri, vanilya, kakao ve sütü ilave edin. Tüm bu malzemeyi pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar karıştırdıktan sonra kapaklı bir cam kavanozun içine koyun. Ev yapımı sarelle bu şekilde buzdolabında güvenle muhafaza edilebilir. Afiyet olsun.

Sizlerle paylaştığımız ev yapımı sarelle tarifi sayesinde siz de artık kahvaltıda sevdiklerinizin afiyetle yiyebileceği lezzetli bir sürülebilen çikolata yapabilirsiniz. Eğer çikolatayı benmari usulü eritmek size zor geliyorsa sarelle yapımında sıvı çikolata da kullanmak mümkün. Bu lezzetli kahvaltılık ağzı kapaklı cam kavanozun içinde buzdolabında 1 ay güvenle muhafaza edilebilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial