Evde Nasıl Patlamış Mısır Yapılır?

Evde Nasıl Patlamış Mısır Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Evde nasıl patlamış mısır yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de sevdiklerinizle birlikte ev yapımı patlamış mısır yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Patlamış mısırı büyük küçük hepimiz çok severiz. Bu lezzetli atıştırmalığın sade ya da baharatlı olamak üzere birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Dışarıdan patlamış mısır almak daha kolay olsa da evde patlatacağınız mısırı sıcak olarak tüketmenin tadı bir başkadır. 1 çay bardağı kadar mısır kullanarak tüm aile bu lezzete doyabilirsiniz. Patlamış mısırın lezzeti ve görünümü oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız püf noktalarını uygulayarak siz de sevdikleriniz için görümü ve lezzeti ile hoşa giden bir çerez yapabilirsiniz.

Evde Mısır Patlatmanın Püf Noktaları

Evde patlamış mısır yapacağınız zaman bunun istediğiniz lezzete sahip olabilmesi için doğru malzemeleri uygun oranda kullanmalısınız. Bu konudaki en önemli nokta kullanacağınız mısırın cinsidir. Patlamış mısır yapmak için cin mısırı adı verilen cinsini tercih etmelisiniz. Bu mısırın taze olması gerektiğini de unutmayın. Bunun dışında biraz da sıvı yağ kullanmalısınız. Sıvı yağ hem mısırın yanmadan patlamasını sağlar, hem de lezzetini arttırır. Tuz tüketmenize engel bir durum yoksa biraz da tuz ekmeyi unutmayın. Farklı lezzetlerden hoşlanıyor ve baharat seviyorsanız biraz da baharat katabilirsiniz. Tüm bu saydığımız malzemeler bir araya geldiği zaman patlamış mısırın tadına doyum olmaz.

Mısır patlatmanın püf noktalarından birisi de patlatacağınız kaptır. Mısırları kolay ve yanmadan patlatmak için ince tabanlı, derin ve kapaklı bir tencere kullanmanız gerekiyor. Mısır patlatırken arada bir tencereyi sallamanız gerektiği için varsa kulplu tencere kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kalın tabanlı tencereler geç ısınıp geç soğuduğu için patlatmaya çalıştığınız mısırlar yanabilir. İnce tabanlı tencere ile kısa sürede ve yanma riski olmadan, rahat bir şekilde mısır patlatmanız mümkün.

Lezzetli patlamış mısır yapmanın püf noktaları arasında ocak ısısı da son derece önemlidir. Mısırların rengi kahverengiye dönmeden patlamaları için ocak ısısı yüksek olmalıdır. Isı ayarından sonraki önemli noktalardan birisi de yağı yeterince ısıtmaktır. Yağı tencereye aldıktan sonra cızırdayana kadar ısıttıktan sonra içine mısırları ilave edin. Mısırları tencereye aldıktan sonra bunları karıştırmak için tencereyi bir süre kulplarından tutarak sallayın. Sonrasında tencerenin kapağını kapatın ve mısırların patlama sesini duyana kadar kapağı açmayın. Mısır patlatırken arada bir tencereyi sallayarak mısırları karıştırın. Bunu yaparken kapağı açmayın. Eğer kapağı açarsanız hem mısırların pişme süresi uzar, hem de patlayan mısırlar etrafa sıçrayabilir. Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre daha ısının etkisi ile tencerenin içindeki mısırlar patlamaya devam edebilir. Bu nedenle servis yapmak için patlama sesinin durmasını bekleyin. Sesler kesildikten sonra sıcacık patlamış mısırları kaselere alarak hemen servis yapabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız püf noktalarını uygulamak isterseniz aşağıda verdiğimiz patlamış mısır tarifi bu konuda işinize yarayabilir.

Ev Yapımı Patlamış Mısır Tarifi

Malzemeler

  • 1 çay bardağı cin mısırı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Çok az tuz

Dilerseniz patlamış mısır yapımında damak tadınıza uygun baharatlarda kullanmanız mümkün.

Patlamış Mısır Yapımı

İlk olarak tencereye belirtilen miktarda sıvı yağ koyun, ocağın üzerine alın ve yüksek ateşte ısıtmaya başlayın. Tencerenin içindeki yağ cızırdamaya başladığı zaman cin mısırlarını ve tuzu ilave edin. Sonrasında mısırları karıştırmak için tencereyi kuplarından tutarak birkaç dakika sallayın. Tencerenin kapağını kapatarak mısırları patlamaları için bırakın.
Tenceredeki mısırlar patlamaya başladığında kapağı açmadan kulplardan tutarak birkaç dakika sallayın. Mısırların tamamı beyaz bir renk aldığı zaman ocağın altını kapatabilirsiniz. Bunu anlayabilmek için cam kapak kullanabilirsiniz. Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre mısırların patlama sesinin kesilmesi için bekleyin. Daha sonra patlamış mısırları servis kaselerine alabilirsiniz. Afiyet olsun. Evde patlamış mısır yapımı hakkında verdiğimiz püf noktalarını uygulayarak siz de kolay bir şekilde patlamış mısır hazırlayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial