Evde Nasıl Kestane Pişirilir?

Evde Nasıl Kestane Pişirilir
Sosyal medyada paylaş

Evde nasıl kestane pişirilir? sorusunun cevabı olabilecek püf noktalarını ve evde kestane pişirmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Kış aylarının sevilen lezzetlerinden birisi de kestanedir. Büyük küçük hepimizin çok sevdiği kestanenin en lezzetlisi çıtır çıtır közlenmiş halidir. Günümüzde sobalı ev pek fazla kalmadığı için kestane sevenlerin bu yöntemi uygulamaları mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda evde kestane pişirmenin mümkün olmadığını düşünenler bu yazımızı sonuna kadar okumalı.

Kestane Pişirme Yöntemleri

Kestane közlenerek ya da haşlanarak tüketilebilir. Haşlama yöntemini isteyen herkes evde rahatlıkla uygulayabilir. Bu yöntem daha pratik gibi görünse de közlenmiş kestanenin tadı ve kokusu bir başkadır. Evde kestane pişirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlere geçmeden önce bu konuda bazı püf noktaları vermek istiyoruz. Kestaneyi pişirmeye başlamadan önce kabuklarını çizmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kestanelerin içi daha güzel pişeceği için bu aşamayı atlamamanız gerekiyor. Kestaneyi yemesi güzel de, kabuklarını soymak biraz zahmetlidir. Bu konuda işinizi kolaylaştıracak bir püf noktasına ihtiyacınız olabilir. Kestanelerin kabuğunu çizdikten sonra bunları 1 saat kadar tuzlu suda bekletin. Bu şekilde piştikten sonra kabukları daha kolay soyulacaktır. Kestane kabuğunu çizmek için herhangi bir bıçak kullanılabilir. Kestane kabuğunu şişkin olan yerinden enlemesine çizmelisiniz. Bu hatırlatmaları yaptıktan sonra sıra geldi kestane pişirme yöntemlerine.

Kestane Nasıl Haşlanır?

Kestaneyi haşlayarak tüketmek istiyorsanız bir tencerede su kaynatmakla işe başlayın. Su kaynarken siz de kestanelerin şişkin olan kısımlarına bıçak ile çizik atın. Tenceredeki su kaynadıktan sonra bunun içine kestaneleri ilave edin. Kestaneler ortalama 15 dakika sürede yumuşayacaktır. Haşlama işlemi tamamlanınca ocağın altını kapatın ve soğuduklarında kabuklarını soyarak servis yapabilirsiniz.

Kestane Nasıl Közlenir?

Kestane kebap yapmak isterseniz bunun için közleme yapmanız gerekiyor. Kestaneyi sobada, fırında, ocakta ve mikrodalgada pişirebilirsiniz. Bu yöntemlerin her biri farklı şekilde uygulanmaktadır. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu deneyebilirsiniz.

Sobada Kestane Pişirme

Sobalı bir evde oturuyorsanız bu fırsatı mutlaka değerlendirmelisiniz. Ailecek sıcacık sobanın başında otururken kestanelerin harika kokusu sizi lezzete davet edebilir. Sobada kestane pişirmek için ilk olarak bir bıçak yardımı ile şişkin yerlerine çizik atın. Daha sonra kestaneleri aralarında biraz boşluk bırakarak sobanın üzerine sıralayın. Her iki tarafı da çıtır çıtır kızardıktan sonra kestaneleri afiyetle tüketebilirsiniz. Sobalı bir evde oturmasanız da kestane kebap yapmanız mümkün. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulayabilirsiniz.

Mikrodalgada Kestane Pişirme

Kestanelerin daha kısa sürede kolayca pişmesi için bunları bıçak ile ortadan ikiye kesin. Daha sonra üzerlerine biraz su serperek nemlenmelerini sağlayın. Mikrodalga fırını orta ayara getirdikten sonra ortalama 10 dakika içinde pişeceklerdir. Mikrodalgadan çıkardığınız kestaneler biraz ılıdıktan sonra soğutmadan afiyete tüketebilirsiniz.

Fırında Kestane Pişirme

Kestaneyi fırında pişirmek için ilk olarak kabuklarını önceden anlattığımız şekilde çizin. Bunlara biraz su serptikten sonra çizilmiş olan tarafları yukarı bakacak şekilde fırın tepsisine sıralayın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 20 dakikada kestaneler pişecektir. Fırında kestane pişirirken arada bir kestaneleri çevirmeyi unutmayın. Bu şekilde her tarafı güzelce pişecektir. Kabuklar kolayca ayrılıyorsa kestaneler pişmiş demektir. Fırından çıkardığınız kestaneler biraz soğuyunca, soyarak servis yapabilirsiniz.

Ocakta Kestane Pişirme

Ocakta kestane pişirmek isterseniz bunun için közleme tavası, döküm tava ya da saca ihtiyacınız var. Kestaneleri çizdikten sonra bunları ocağın üzerinde ısınmış olan tavanın içine alın. Arada bir kestaneleri çevirerek iyice pişmelerini sağlayın. Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre kestanelerin ılımasını bekleyin ve sonrasında soyarak servis yapın.

Kestane pişirme yöntemleri hakkında paylaştığımız pratik bilgileri uygulayarak siz de sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile kestane tüketebilirsiniz. Kestanenin pişirme süresi uygulayacağınız yönteme ve kestanelerin büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir.

Bir cevap yazın