Evde Kumaş Çocuk Kitabı Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş

Evde kumaş çocuk kitabı nasıl yapılır? sorusunun cevabı küçük çocuğu olan annelerin çok işine yarayabilir. Kitap yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de faydalıdır. Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşta kazanıldığında kalıcı olacağından günümüzde bebekler ve çocuklar için kumaştan çocuk kitapları üretilmektedir. Bu sevimli kitaplar sayesinde çocuklar oyun oynarken hayal dünyaları da gelişmektedir. Her sayfasında onların dikkatini çekecek figürler olduğu için çocuklar oyun oynarken birçok şey de öğrenebiliyorlar. Bu sayede küçük yaşta kitap sevgisi de kazanıyorlar. Dışarıda satılan çocuk kitapları biraz pahalı olduğundan herkes alamayabilir. Biz bugün küçük çocuğu olan annelere evde nasıl çocuk kitabı yapabileceklerini anlatıyoruz. Siz de çocuğunuzun hem oynayabileceği hem de eğlenirken farklı şeyler öğrenebileceği bir kitap yapmak istiyorsanız konu hakkındaki detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kumaş Çocuk Kitabı Nasıl Yapılır?

Küçük çocukların rahatça sayfalarını çevirebilmesi ve kolay taşıyabilmesi için çocuk kitabını kumaş ile yapmakta fayda var. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; kumaş, keçe, makas ve düğme. Farklı renkte kumaşları kitap sayfası şeklinde kesin. Daha sonra keçe kumaştan figürler kesip bunları da kitabın üzerine dikin. Her sayfayı teker teker yaptıktan sonra keçe kumaştan da kapak yapın. Sayfaları tam ortasından dikerek kitabı tamamlayın. Kapağını açıp kapatmak için düğme ya da çıt çıt takabilirsiniz.

Kumaştan çocuk kitabı yapımı için istediğiniz tasarımı uygulayabilirsiniz. Kitap sayfalarına rakam, hayvan figürleri, ev eşyaları yaparak çocuğunuzun bunların isimlerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sevimli minikler için bir masal kitabı yaparak onların hayal gücünün gelişmesini sağlayabilirsiniz. Sizin kendisi için yaptığınız masal kitabı çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Keçeden yapacağınız figürler için ilk olarak şablon çıkarmalı ve daha sonra kumaşı bu kalıplara göre keserek kitap sayfası olarak kullanacağınız kumaşa dikmelisiniz. İsterseniz tuhafiyelerde çocuk giysilerini süslemek için satılan figürlerden alıp bunları kitaba dikebilirsiniz. Küçük çocuklar için yapacağınız kumaş kitabın üzerinde ya da içinde boncuk ve bunun gibi koparak çocuğun yutabileceği süs aksesuarları kullanmayın. Bebekler için canlı renklerde kedi, köpek, tavşan gibi sevimli hayvan figürleri bulunan bir kitap yapabilirsiniz. Henüz küçük olduklarından şekillerden çok renkler dikkatlerini çekecektir. Biraz daha büyük çocuklar için harf, rakam ve eşya figürlerinin yer aldığı bir kitap yapabilirsiniz. Kitaptaki figürleri yaparken farklı renkler kullanarak çocuğunuzun hem nesneleri hem de renkleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Kumaştan çocuk kitabı yapmak sizin için de son derece keyifli bir uğraş olacaktır. Rengarenk kumaşları sevimli figürlerle süslemek sizi çocukluğunuzdaki mutlu günlerinize götürecektir. Kumaştan kitap yapımı ile başka çalışmalardan elinizde kalan kumaşları da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Aşağıda kumaştan çocuk kitabı yapımı ile ilgili bazı örnek çalışmaları sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan ilham alarak siz de çocuğunuz için birbirinden güzel kitaplar yapabilir ve onlara kitap sevgisini küçük yaşta aşılayabilirsiniz.

kumas-cocuk-kitabi-yapimi-2 kumas-cocuk-kitabi-yapimi-3 kumas-cocuk-kitabi-yapimi-4 kumas-cocuk-kitabi-yapimi-5 kumas-cocuk-kitabi-yapimi-6 kumas-cocuk-kitabi-yapimi-7

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial