Evde Kolay Kapı Perdesi Yapımı

Evde Kolay Kapı Perdesi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Evde kolay kapı perdesi yapımı kolay bir geri dönüşüm uygulaması olarak dikkatinizi çekebilir. Günümüzde plastik şişeler gibi bunların kapakları da farklı kendin yap çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu konudaki birçok örneği sitemizde bulabilirsiniz. Bugün sizlere bahsedeceğimiz çalışmayı yaparak çok güzel bir kapı perdesine sahip olabilirsiniz. Tasarımı size ait olan bu perdeyi ev içinde ya da balkon kapısında kullanabilirsiniz. Dekoratif bir kapı perdesi yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapım aşaması hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Çok sayıda plastik şişe kapağı
  • Plastik kapakları delmek için sivri bir cisim
  • Yorgan iğnesi
  • İnce naylon bir ip
  • Perdeyi asmak için uygun uzunlukta ahşap ya da plastik perde askısı

Bu uygulamayı yapmak için farklı renk ve boyutlardaki her türlü plastik kapağı kullanabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Nasıl Kapı Perdesi Yapılır?

Plastik kapaklardan kapı perdesi yapmak için elinizde yeterli sayıda plastik şişe kapağı yoksa pet şişelerin alt kısımlarını keserek kapakların aralarına bunlardan da takabilirsiniz. Kapakları boyamak isterseniz uygulamaya başlamadan önce bunları akrilik boya ya da sprey boya ile istediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Dekoratif kapı perdesi yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak perdeyi asacağınız yerin boydan ve enden ölçüsünü alın. Bu ölçüye göre nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verebilirsiniz.
  • Plastik kapakların iki tarafına iğne geçebilecek büyüklükte delik açın.
  • Daha sonra uygun uzunlukta ipi iğneye geçirin. İpe düğüm attıktan sonra kapakları iğne yardımı ile ipe geçirmeye başlayın. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar aynı işlemi uygulamaya devam edin.
  • Bu şekilde ilk şeridi yaptıktan sonra bunu perde askısına düğümleyerek sağlam bir şekilde bağlayın.
  • Bu şekilde istediğiniz uzunlukta kapak takılmış ip şeridi yaparak uygun boyutta güzel bir kapı perdesi yapabilirsiniz.

Uygulamayı yaparken kapaklardan bazılarını yatay bazıları da dikey olarak ipe geçirerek dikkat çekici bir tasarım yapmanız mümkün. Plastik şişe kapaklarının alt taraflarında bulunan içi boş halka şeklindeki parçaları da kapaklarla birlikte ipe geçirebilirsiniz. Daha şık bir tasarım yapmak isterseniz şişe kapaklarının arasına boncuk da takabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde kapı perdesi yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Evde Kolay Kapı Perdesi Yapımı
Evde Kolay Kapı Perdesi Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial