Evde Kolay Anahtarlık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde elinizde bulunan malzemelerle anahtarlık yapabileceğiniz kolay kendin yap çalışmaları paylaşıyoruz. Evde yapılan anahtarlıklar güzel görünümü ile dikkat çekmektedir. Elinizdeki malzemeleri hayal gücünüzü kullanarak güzel bir tasarıma dönüştürebilirsiniz. Kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir anahtarlık yapmak isterseniz yazımızda anlatacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz. İsteyen herkes yapabilsin diye evde kolay anahtarlık yapımı için en kolay örnek çalışmaları yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Evde Kolay Anahtarlık Yapımı

Evde anahtarlık yapmak için ip, boncuk, keçe, eva, karton gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra gazoz kapağı ve açma halkası gibi metal malzemelerle de anahtarlık yapılabilir. Bu tür kendin yap çalışmaları sayesinde elinizdeki birçok artık malzemeyi de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. E v yapımı anahtarlıklar sizin zevkinizi yansıtan özel tasarımlar olarak da dikkat çekecektir. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan size ilham verecek örnek çalışmalara geçelim.

Karton ile Kalpli Anahtarlık Yapımı

Elinizde bulanan ilaç kutusu gibi küçük karton kutuları anahtarlık yapmak için kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken karton kutuyu keserek düz bir şekilde açmak ve üzerine istediğiniz bir şekli çizmek. Kalp, çiçek, yıldız ve daha birçok farklı seçenekten istediğinizi tercih edebilirsiniz. Aynı şekilden iki tane çizin ve bunları beyaz tarafları dışa gelecek şekilde birbirine yapıştırın.

İlaç Kutusundan Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
İlaç Kutusundan Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım

Daha sonra üzerlerini renkli kalemlerle istediğiniz gibi boyayın. Kağıt deleceği ya da sivri bir cisim yardımı ile üst kısma delik açıp buraya anahtarlık halkası geçirin. İsterseniz anahtarlığın üzerine isim yazarak kişiye özel bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Ponpondan Anahtarlık Yapımı

Okul öncesi etkinliklerde kullanılan ponponlarla da anahtarlık yapabilirsiniz. Anahtarlık halkasına ipi geçirip daha sonra buna boncuk takabilirsiniz. Sonrasında ipe iğne geçirip ponponları sıralayabilirsiniz. En alta düğüm atarak uygulamanın yapımını tamamlayabilirsiniz. Eğer ponpon yapmayı biliyorsanız dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Ponpondan Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Ponpondan Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım

Ponpon anahtarlığın daha şık görünmesini isterseniz üzerine boncuk ya da pul gibi süslemeler yapıştırabilirsiniz. Bu sevimli ponpon anahtarlığı fermuar süsü olarak da kullanabilirsiniz. Elinizde farklı büyüklükte ponponlar varsa bunları ipe karışık şekilde sıralayarak farklı bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Açma Halkasından Anahtarlık Yapımı

Teneke kutuların açma halkasını da anahtarlık yapmak için kullanabilirsiniz. Elinizde bu halkalardan iki tane varsa güzel bir kalpli anahtarlık yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak açma halkasını oje ile istediğiniz renge boyayın. Sürdüğünüz boya kuruduktan sonra bu halkaların delikli yerlerini üst üste gelecek şekilde yapıştırın. İşte kalpli anahtarlık kullanıma hazır hale geldi.

Açma Halkasından Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Açma Halkasından Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım

Daha şık bir görünüm elde etmek için kalbin alt kısmına resimde gördüğünüz gibi boncuk ya da küçük bir parlak taş yapıştırabilirsiniz. Süslemeyi tamamladıktan sonra kalbi anahtarlık halkasına geçirerek kullanabilirsiniz. Aynı malzeme ile güzel bir kolye yapmak isterseniz, açma halkasından kalpli kolye yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gazoz Kapağı ile Anahtarlık Yapımı

Elinizde bulunan metal kapakları değerlendirmek isterseniz bunlarla güzel bir anahtarlık yapabilirsiniz. Bunun için 8 tane metal kapağa ihtiyaç vardır. Bu kapakları oje ile farklı renklerde boyayın. Bunlarla makaron anahtarlık yapmak için kapakların ikişer tanesini aynı renkte boyamalısınız. Bu aşamada oje yerine akrilik boya da kullanabilirsiniz. Sürdüğünüz boyalar kuruduktan sonra kapakları resimde gördüğünüz gibi yapıştırabilirsiniz.

Gazoz Kapağı ile Makaron Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Gazoz Kapağı ile Makaron Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım

Yapıştırma işlemi esnasında son kapakları birbirine yapıştırmadan önce araya anahtarlık halkasının ucunu koymayı unutmayın. Kapakların yan tarafına yapıştırıcı sürüp bu kısımları sime buladıktan sonra makaronları üst üste yapıştırabilirsiniz.

Eva ile Anahtarlık Yapımı

Elinizde başka çalışmalardan artan eva parçaları varsa bunlarla da güzel bir anahtarlık yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak evadan daire şeklinde bir parça kesin. Bunun üzerine çiçek deseni yapmak için evadan kağıt deleceği yardımı ile küçük yuvarlak parçalar yapın. Bunları resimde gördüğünüz şekilde dairenin üzerine çiçek oluşturacak şekilde yapıştırın.

Eva ile Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Eva ile Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım

Anlattığımız şekilde anahtarlığı yaptıktan sonra dairenin üst kısmına sivri bir nesne yardımı ile delik açarak anahtarlık halkasını takabilirsiniz. Yazımızda paylaştığımız ev yapımı anahtarlık modelleri arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunların dışında farklı bir anahtarlık modeli denemek isterseniz, evadan yıldız anahtarlık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial