Evde Kayısı Nasıl Kurutulur?

Evde Kayısı Nasıl Kurutulur
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle evde kayısı nasıl kurutulur? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Sevilen bir meyve olan kayısı kuru olarak da tüketilmektedir. Kuru kayısı seviyorsanız bunu dışarıdan satın almak yerine evde doğal yöntemlerle kayısı kurutabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde kayısı kurutmak için uygulayabileceğiniz en kolay ve etkili yöntemleri paylaşıyoruz. Vereceğimiz pratik bilgileri uygulayarak siz de evde kayısı kurutarak sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz.

Kayısı Kurutma Yöntemleri

Kayısı kurutmak için taze ve çürüksüz olanlarını seçmeniz gerekmektedir. Aksi halde çürük olan kayısılar sağlam olanların çürümesine neden olabilir. Pazardan ya da manavdan aldığınız kayısıyı kurutmak için buna ısı uygulayarak suyunu çektirmeniz gerekir. Evde bunu yapmak için kayısıyı güneşte kurutabilir ya da fırında kurutma yöntemini tercih edebilirsiniz. Aşağıda her iki yöntemi de sizlerle paylaşıyoruz. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz.

Kayısı Güneşte Nasıl Kurutulur?

Birçok sebze ve meyvede olduğu gibi kayısı da güneşte kurutulabilir. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak kayısıları güzelce yıkayıp kurulamakla işe başlayın. Bu ön hazırlık aşamasından sonra güneş alan bir yere temiz bir bez serin ve kayısıları bezin üzerine aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Kayısılar taze iken çekirdeklerini çıkardığınızda içinin etli kısmı da çıkacağı için ilk etapta çekirdeklerini çıkarmayın. Güneşte 3-4 gün beklettikten sonra sap kısmına elinizle bastırarak çekirdeklerini rahatça çıkarabilirsiniz. Çekirdeklerini çıkardığınız kayısıların rengi istediğiniz hale gelene kadar güneşte bekletin.

Kuru Kayısı
Kuru Kayısı

Kayısının güneşte kuruması süresi sıcaklığa bağlı olarak 5 ila 10 gün arasında değişmektedir. Kayısı güneşte nasıl kurutulur? sorusuna cevap olabilecek bir diğer yöntem de ipe dizmektir. Bunun için kayısıları yıkayın ve güzelce kurulayın. Daha sonra bunların çekirdeklerini çıkarın. Bir yorgan iğnesine ip geçirerek kayısıların ortasından iğneyi geçirin. Kayısıları sıraladığınız ipi güneş gören bir yere asarak kurutabilirsiniz.

Kayısı Fırında Nasıl Kurutulur?

Yukarıda bahsettiğimiz güneşte kurutma yöntemini uygulama imkanınız yoksa kayısı fırında nasıl kurutulur? bunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Kayısıları güzelce yıkayın ve kurutun. Daha sonra bunları ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Kayısıları fırın tepsisine üst üste gelmeyecek şekilde aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Önceden ısıtılmış 70 derece fırında 6-7 saat bekletin. Bu yöntemi uygularken kurutma süresini kısaltmak için fırın ısısını yükseltmeyin. Aksi halde kayısılar kurumak yerine pişebilir.

Bu yazımızda sizlerle evde uygulayabileceğiniz kayısı kurutma yöntemleri hakkında bilgiler paylaştık. Güneşte bekleterek ya da fırında kurutmuş olduğunuz kayısıları temiz bir bez torbaya ya da ağzı kapaklı cam kavanoza koyarak serin ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Evde kış için biber kurutmak isterseniz daha önce paylaştığımız biber nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial