Evde Duvar Süsü Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde duvar süsü yapımı başlığı altında size ilham verecek kolay kendin yap çalışmaları paylaşıyoruz. Duvar süsü başta salon ve oturma odası olmak üzere evin tüm odalarında kullanılan bir dekor ürünüdür. Dışarıda satılan dekoratif ürünler pahalı olduğu için evde kendi duvar süsünüzü yapmayı deneyebilirsiniz. Ucuz malzemeler kullanarak şık tasarımlar oluşturmak isterseniz yazımızın devamındaki örnek çalışmalara göz atabilirsiniz.

Evde Duvar Süsü Yapımı

Evde duvar süsü yapmak için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Kağıt, karton, kumaş, keçe, eva, plastik, ahşap çubuk gibi malzemeler dekoratif süs yapımında sıkça kullanılmaktadır. Evde boş karton kutu varsa bundan aşağıda gördüğünüz gibi ay ve yıldızlar yapabilirsiniz. Bunların üzerine parlak malzemeler ile kaplama yaparak ışıl ışıl bir duvar süsü tasarlayabilirsiniz. Aşağıdaki örnek çalışmada kaplama yapmak için cips paketinin iç tarafındaki parlak kısım kullanılmıştır.

Karton Kutudan Yıldızlı Duvar Süsü Yapımı
Karton Kutudan Yıldızlı Duvar Süsü Yapımı

Evde şık bir duvar süsü yapmak için karton tabak da kullanabilirsiniz. Bunun için zevkinize uygun manzara ya da çiçek resimleri temin etmelisiniz. Resmi ters çevirip karton tabağı üzerine koyup etrafından kalem ile geçerek manzara resimlerini tabaklara uygun boyutta kesin. Daha sonra kestiğiniz resimleri yapışkan yardımı ile kağıt tabakların üzerine yapıştırın. Bu şekilde kısa sürede istediğiniz sayıda duvar süsü yapabilirsiniz. Karton tabakların arkasına çift taraflı bant yapıştırarak bunları duvara sabitleyebilirsiniz.

Karton Tabak ile Dekoratif Süs Yapımı
Karton Tabak ile Dekoratif Süs Yapımı

Eski bir defter ya da kitap kapağının beyaz tarafına farklı boyutta yıldızlar çizip bunları koli bandına yapıştırarak aşağıda gördüğünüz gibi bir duvar süsü yapabilirsiniz.

Defter Kapağı ile Yıldızlı Duvar Süsü Yapımı
Defter Kapağı ile Yıldızlı Duvar Süsü Yapımı

Küçük çocuğunuzun küçülen kıyafetini atmak yerine bununla balon şeklinde sevimli bir duvar süsü yapabilirsiniz. Balon duvar süsü yapmak için bir kartona istediğiniz boyutta balon çizerek bunu kesin. Daha sonra bu kıyafeti yanlarından keserek düz bir parça haline getirin. Kumaşı tersi size bakacak şekilde koyup bunu karton balona uygun boyutta kesip silikon tabancası ile kumaşı kartona yapıştırın. Üzerinde sevimli resimler bulunan böyle bir duvar süsü çocuk odasında çok hoş duracaktır.

Eski Tişörtten Balon Duvar Süsü Yapımı
Eski Tişörtten Balon Duvar Süsü Yapımı

Farklı renkte puding kaplarını birbirine yapıştırarak resimde gördüğünüz gibi rengarenk bir duvar süsü yapabilirsiniz. Elinizde boncuk, pul ya da küçük parlak taşlar varsa bunlarla daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Puding Kapları ile Duvar Süsü Yapımı
Puding Kapları ile Duvar Süsü Yapımı

Yumurta kolisinden keseceğiniz parçaları çiçek şeklinde açıp bunları karton tabak üzerine yapıştırarak dikkat çekici bir dekoratif süs yapabilirsiniz.

Yumurta Kolisinden Çiçekli Duvar Süsü Yapımı
Yumurta Kolisinden Çiçekli Duvar Süsü Yapımı

Evde kullanılmayan çoraplar ve cd’ler varsa bunları atmak yerine güzel bir duvar süsüne dönüştürebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken çorapları cd’ye geçirip üst taraftan ince bir kurdele ya da ip ile bağlamak. İsterseniz üzerlerine zevkinize uygun süslemeler yapabilirsiniz.

Eski Çorap ve Cd'lerle Duvar Süsü Yapımı
Eski Çorap ve Cd’lerle Duvar Süsü Yapımı

Elinizde üzerinde güzel desenler bulunan bir poşet ve boş karton kutu varsa harika bir duvar süsü yapabilirsiniz. Karton kutudan üç tane farklı boyutta kalp yapıp bunların üzerini poşet ile kapladıktan sonra açacağınız deliklerden ip geçirerek resimde gördüğünüz gibi bir duvar süsü yapabilirsiniz.

Karton ve Poşet ile Kalpli Duvar Süsü Yapımı
Karton ve Poşet ile Kalpli Duvar Süsü Yapımı

Bu yazımızda sizlerle evde dekoratif süs yapımı konusunda size ilham verecek örnek çalışmalar paylaştık. Siz de hayal gücünüzü ve el becerinizi kullanarak elinizdeki birçok artık malzemeyi değerlendirebilirsiniz. Evde güzel bir duvar süsü yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız dondurma çubuklarından duvar süsü yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial