Evde Dekoratif Mumluk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Evde dekoratif mumluk yapımı başlığı altında bu yazımızda sizlerle kolay mumluk yapabileceğiniz kendin yap çalışmaları paylaşıyoruz. Evdeki plastik ve cam gibi atık malzemeler kullanılarak çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Geri dönüşüm kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün sizlerle plastik ve cam gibi malzemeler kullanarak kolaylıkla yapabileceğiniz uygulamalar paylaşıyoruz. Evde sıkılmadan vakit geçirirken dekoratif bir mumluğa sahip olmak isterseniz bu yazımızdaki örnek çalışmalardan ilham alabilirsiniz.

Evde Dekoratif Mumluk Yapımı

Evde kolay mumluk yapımı denince aklımıza birçok farklı uygulama gelmektedir. İsteyen herkes evde dekoratif mumluk yapabilsin diye biz bu uygulamalardan en kolay olanlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yapım aşamasının detaylarının daha iyi anlaşılabilmesi için de çalışmaların resimli anlatımlarını da veriyoruz. Sizin tek yapmanız gereken bunlar arasından bir seçim yapmak ve gerekli malzemeleri temin etmek.

Plastik Kaşıklardan Dekoratif Mumluk Yapımı

Plastik kaşıklardan dekoratif mumluk yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; çok sayıda plastik kaşık, mumu içine koymak için cam bir nesne, yaldız sprey boya, makas ve yapışkan.

Plastik kaşıkların sap kısımlarını makas ile kestikten sonra kalan yuvarlak kısımları yaldızlı boya ile boyayın. Boya kuruduktan sonra kaşıkları tersi dışa bakacak şekilde cam nesnenin üzerine tek tek yapıştırın. Camın üzerini tamamen kapladıktan sonra mumluğu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz kaşıkları boyamadan orijinal halleri ile de kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlı.

Plastik Kaşıklardan Dekoratif Mumluk Yapımı
Plastik Kaşıklardan Dekoratif Mumluk Yapımı

Fanustan Mumluk Yapımı

Evde kullanmadığınız fanus varsa bununla güzel bir dekoratif mumluk yapabilirsiniz. Fanustan mumluk yapmak için kağıttan yıldızlar yaparak bunları fanusun üzerine yapıştırmanız yeterlidir. Bu şekilde fanusun içinde mum yaktığınız zaman ortaya hoş bir görünüm çıkacaktır. İsterseniz kağıttan yıldız yerine kalp, çiçek ya da başka şekiller de yapabilirsiniz. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, fanustan mumluk yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Fanustan Mumluk Yapımı
Fanustan Mumluk Yapımı

Ağaç Dallarından Dekoratif Mumluk Yapımı

Ağaç dallarından dekoratif mumluk yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; ince ağaç dalları, budama bıçağı ya da keskin bir bıçak, düz bir cam kavanoz ya da vazo ve yapıştırıcı.

Ağaç dallarını kullanacağınız cam nesnenin boyutuna uygun şekilde kısaltın. Sonrasında ağaç dallarını cam nesnenin üzerine boşluk kalmayacak şekilde güzelce yapıştırın. Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif mumluk yapımı tamamlanmış oluyor. İçine mum koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz ağaç dallarını cama yapıştırmadan önce istediğiniz bir renkte boyayarak daha şık bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Ağaç Dallarından Dekoratif Mumluk Yapımı
Ağaç Dallarından Dekoratif Mumluk Yapımı

Pet Şişeden Mumluk Yapımı

Evde atılmayı bekleyen pet şişeler varsa bunları mumluk yaparak değerlendirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken 2 tane pet şişenin ağız kısımlarını bıçak ile kesmek ve bunların ağız kısımlarını birleştirerek bantlamak. Ek yerini renkli bir ip ile bağladıktan sonra mumluğu istediğiniz bir renkte boyayabilir ya da orijinal hali ile kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, pet şişeden mumluk yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişeden Mumluk Yapımı
Pet Şişeden Mumluk Yapımı

Kavanozdan Kalpli Mumluk Yapımı

Evde atılmayı bekleyen cam kavanozlar varsa bunları mumluk yaparak değerlendirebilirsiniz. Kavanozların üzerini boyayarak ya da çeşitli malzemelerle kaplayarak çok güzel mumluklar yapmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken kavanozun üzerine nasıl bir desen yapacağınıza karar vermek.

Geniş bir bandı kavanozun üzerine yapıştırın ve bandın üzerine deseni çizin. Falçata yardımı ile çizginin dışında kalan parçaları dikkatli bir şekilde çıkarın. Sonrasında kavanozu istediğiniz renkte boyayın. Bandı çıkardığınızda kavanozun üzerinde güzel bir desen olacaktır. İçinde mum yaktığınız zaman bu desenden yayılan ışık ortama daha romantik bir hava katacaktır.

Kavanozdan Kalpli Mumluk Yapımı
Kavanozdan Kalpli Mumluk Yapımı

Bu yazımızda evde mumluk yapmak isteyenlere ilham verecek bazı örnek çalışmalar paylaştık. Sizin de bir mumluğa ihtiyacınız varsa elinizdeki malzemelere göre bu uygulamalardan dilediğinizi yapmayı deneyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial