Evde Bıçak Nasıl Bilenir?

Evde Bıçak Nasıl Bilenir
Sosyal medyada paylaş

Mutfakta sürekli kullanılan bıçaklar zamanla keskinliğini kaybedebilir. Böyle bir durumda bıçağı rahat kullanabilmek için bilenmesi gerekmektedir. Yakınlarda bıçak bileyen yer yoksa bunu evde kendiniz yapmanız gerekebilir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, evde bıçak nasıl bilenir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Evde Bıçak Nasıl Bilenir?

Evde bıçak bilemek için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu konuda en kolay ve etkili çözüm bıçak bileme makinesi, bıçak bileme taşı ya da masat kullanmaktır. Her evde bu tür aletler bulunmayabilir. Böyle bir durumda evde bulunan bazı malzemeleri kullanarak bıçak bileyebilirsiniz. Evde en sık uygulanan bıçak bileme yöntemleri; porselen kupa, yemek tabağı, ve çift bıçak yöntemidir. Bu yöntemleri ilk kez deneyecek olanlar için her birini detaylı bir şekilde aşağıda anlatıyoruz.

Porselen Kupa ile Bıçak Bileme

Küçük boyuttaki bıçakları bilemek için porselen kupalardan faydalanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi porselen kupaların alt tarafında cilasız bir kısım bulunmaktadır. İşte bu kısım bıçağı keskinleştirmek için işinize yarayabilir. Porselen kupayı kaymaması için biz bez ya da havlu üzerine ters olarak yerleştirin. Bilemek istediğiniz bıçağı kupanın altındaki cilasız yere sürterek bıçağın keskinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bıçak Bileme Yöntemleri
Bıçak Bileme Yöntemleri

Yemek Tabağı ile Bıçak Bileme

Daha büyük boyuttaki bıçakları bilemek için porselen yemek tabağı kullanabilirsiniz. Tıpkı porselen kupalarda olduğu tabakların da alt tarafında cilasız bir kısım bulunmaktadır. Tabağı kaymayacak şekilde ters olarak yerleştirip bıçağı cilasız kısma sürterek kolay bir şekilde bileyebilirsiniz. Bunların dışında bıçak bilemek için kullanılan en eski yöntem sizin de işinize yarayabilir. İki bıçağı birbirine sürterek daha keskin bir hale gelmelerini sağlayabilirsiniz. Evde zımpara varsa bunu da bıçak bilemek için kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde bıçak bileme yöntemleri hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de ihtiyaç duyduğunuz durumlarda bu yöntemlerden istediğiniz uygulayarak körelen bıçağı kolay bir şekilde bileyebilirsiniz. Evde bıçak bilerken bıçağın ağzına zarar vermemeye ve kendinizi yaralamamaya dikkat etmelisiniz. Evde kullandığınız porselen çaydanlık, fincan ve tabakları temizlemek için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız porselen nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial