Evde Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Evde Biber Salçası Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Evde biber salçası nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde kendi organik biber salçanızı yapabilirsiniz. Biber salçası, yemeklere renk ve lezzet katmak için sıkça kullanılmaktadır. Bazı meze, sos ve çorba çeşitlerinin malzeme listesinde de bulunan bu salça oldukça lezzetlidir. Normal biber salçasının yanı sıra acılı tatlardan hoşlananlar için acı biber salçası da bulunmaktadır. Siz de biber salçası seviyor ve bunu dışardan satın alıyorsanız evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Yazımızda vereceğimiz püf noktaları sayesinde kendi yaptığınız organik biber salçasını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Evde Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Yazın ağustos ve eylül aylarında sebzelerin taze ve ucuz olduğu dönemde çoğu kişi kışlık gıda hazırlığı yapmaktadır. Yazdan yapılan salça, tarhana, kurutulmuş sebze ve meyve, konserve gibi gıdalar kışın tüketilmektedir. Bu tarz ürünleri dışarıdan almak varken neden evde zahmet çekeyim diye düşünebilirsiniz. Evet evde kışlık gıda hazırlığı biraz zahmetli olabilir fakat kendi hazırlayacağınız gıdaların hijyeninden ve katkı maddesi içermediğinden emin olabilirsiniz. Dışarıdan hazır alacağınız gıdalar katkı maddesi içerdiğinden sağlıklı değildir. Bunların organik olanları ise pahalı olduğu için herkes alamayabilir. Oysa ki evde kışlık gıdaları dışarıdan alacağınızdan çok daha ucuza mal edebilirsiniz.

Evde Biber Saçası Yapma Yöntemleri

Evde biber salçası yapmak istiyorsanız bunun için uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem hazırlanan biber püresini güneşte, açık havada kurutmak diğer yöntem ise ocakta kaynatarak kurutmaktır. Bahçeli bir evde oturuyorsanız ya da evinizin balkonu uygunsa biber salçasını güneşte kurutarak yapabilirsiniz. Biber salçası yapmak için uygun yeriniz yoksa ikinci yöntem olan ocakta kaynatma yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerin her ikisi de kolay olduğu için istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Güneşte Kurutarak Biber Salçası Yapımı

Güneşte kurutarak biber salçası yapmak isterseniz ilk olarak ihtiyacınız kadar salçalık kırmızı biber temin etmelisiniz. Eğer salçanın acı olmasını istiyorsanız biraz da acı biber kullanabilirsiniz. Salça yaparken bunun bozulmaması için bolca deniz tuzu da kullanmanız gerekiyor. Eğer tuzu az kullanırsanız yapım aşamasında biber püresi çürüyebilir. Bunların dışında yaptığınız salçayı koymak için kapaklı cam kavanoz ve biraz da zeytinyağı gereklidir. Pazardan aldığınız salçalık kırmızı biberleri önce güzelce yıkayın. Bunları bıçak ile ortadan ikiye kesin sapını ve çekirdeklerini çıkarın. Sonrasında biberleri bıçak ile iri parçalar halinde doğrayın. Bunları mutfak robotundan geçirin ve sonrasında içinde kalan çekirdekleri ve kabukları temizlemek için süzgeçten geçirin. Yaptığınız biber püresine bolca tuz ekin ve bunları tepsilere alarak güneş gören bir yerde kuruyana kadar bekletin. Açık havada bekletilen biber püresinin içine toz ve böcek kaçmaması için tepsilerin üzerine temiz bir tülbent örtün. Günde birkaç defa püreyi karıştırın ve tamamen kuruyuncaya kadar bu şekilde bekletin. Havanın sıcaklığına göre biber salçası 3 ile 5 gün içinde hazır olacaktır. Yapmış olduğunuz biber salçasını kavanozlara boşaltın ve üzerine biraz zeytinyağı dökerek kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatın. Biber salçasını bu şekilde nem ve sıcaktan uzak bir yerde kışa kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Merak edenler için güneşte biber salçası yapımı hakkında gerekli bilgileri paylaştık.

Ocakta Kaynatarak Biber Salçası Yapımı

Eğer ocakta kaynatarak biber salçası yapmak isterseniz bunu nasıl yapacağınızı da anlatalım. İlk olarak pazardan ihtiyacınız kadar salçalık kırmızı biber alın. Bunun dışında deniz tuzu, cam kavanoz ve biraz da zeytinyağı gerekmektedir. Malzemeler hazır ise salça yapımına başlayabilirsiniz. İlk olarak kırmızı biberleri çeşmenin altında yıkayın. Sonrasında saplarını kesin ve bunları ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini çıkarın. Temizlediğiniz kırmızı biberleri birkaç parçaya kesin. Daha sonra biberleri bir tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su ilave ederek biberler yumuşayan kadar kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra biberleri süzgece alın bunları süzgece alıp suyunu süzdükten sonra mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Biber püresinin içinde kalan çekirdekleri ve kabukları temizlemek için bunu tekrar süzgeçten geçirin. Son olarak biber püresini tencerenin içine alın tuzunu ektikten sonra suyunu çekene kadar ocakta kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra yapmış olduğunuz biber salçasını kavanoza koyun ve üzerine biraz zeytinyağı döktükten sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Kavanozu ters çevirin ve 1 gece bu şekilde beklettikten sonra ertesi gün düz çevirin. Ev yapımı biber salçasını nemden uzak, serin bir yerde kullanacağınız zamana kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde biber salçası yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Siz de evde kendi organik biber salçanızı yapmak isterseniz bu pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Evde kışlık kurutulmuş sebze hazırlama konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, sebze kurutmanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial