Evde Bamya Nasıl Kurutulur?

Evde Bamya Nasıl Kurutulur
Sosyal medyada paylaş

Evde bamya nasıl kurutulur? diye merak edenler için konu hakkında merak edilen tüm bilgileri bu yazımızda paylaşıyoruz. Yaz aylarının sevilen sebzelerinden birisi de bamyadır. Bamya yemeği seviyorsanız evde yaz aylarında kışlık kuru bamya hazırlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi patlıcan, biber ve kabak gibi sebzeler yazın kurutularak kışlık olarak saklanmaktadır. Bamya da tıpkı bunlar gibi kurutularak saklanabilen bir sebzedir. Kuru bamyanın harika kokusunu ve lezzetini test etmek isterseniz yazımızda vereceğimiz pratik bilgiler çok işinize yarayabilir.

Evde Bamya Nasıl Kurutulur?

Tüm sebzelerde olduğu gibi bamya kurutmak için de uygulanabilecek iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar açık havada ve ev fırınında kurutma yöntemleridir. İlk uygulamada bamya açık havada doğal yollarla kurutulmaktadır. Diğer yöntemde ise ev fırını ısıtılarak bamya içine konulmakta ve bu şekilde kuruyana kadar bekletilmektedir. Fırında bamya kurutma yöntemi daha önceden denemeyenler için biraz riskli olabilir. Bu nedenle en iyisi bamyayı açık havada kurutmaktır. Eğer bulunduğunuz bölgenin iklimi çok nemli değil ise bamyayı açık havada kolay bir şekilde kurutmanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

 • İhtiyacınız kadar bamya
 • Bıçak
 • Yorgan ipi ve yorgan iğnesi

Açık Havada Bamya Nasıl Kurutulur?

İlk olarak bamyaları güzelce yıkayın ve suyunu süzmesi için bir süre süzgeçte bekletin. Sonrasında bıçak yardımı ile bamyaların sap kısmını koni şeklinde kesin. Bu şekilde bamyaları kurutmak için ön hazırlık aşamasını tamamlamış oluyorsunuz. Bamyaları kurutmak için isterseniz bunları iğne yardımı ile yorgan iğnesine geçirerek bir yere asabilirsiniz. Eğer teras ya da bahçeniz varsa o zaman bamyaları temiz bir bezin üzerine yayarak da kurutabilirsiniz. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın bamyalar doğrudan güneşe maruz kalmamalıdır. Sebzeleri gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde kurutmalısınız. Havanın sıcaklığına göre ortalama 7 ile 14 gün içerisinde bamyalar tamamen kurumuş olacaktır.

Bamya Kurutmanın Püf Noktaları

 • Bamya kurutmak için en uygun zaman dilimi ağustos ayıdır. Bu ayda hem sebzeler daha taze ve ucuz olur hem de hava sıcak olduğu için kuruması süresi daha kısalır.
 • Bamyaları ipe geçirirken bunların arasında biraz boşluk bırakmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde arada kurumayan yerler kalabilir.
 • Bamyaların taze ve diri olması gerekiyor. Pörsümüş bamyalar sıcaklığında etkisiyle çürüyeceği için diğer sağlam olanları da çürütebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için kurutmalık bamya alırken bunların taze ve diri olanlarını tercih etmelisiniz.
 • Bamyaların hepsinin aynı sürede kuruması için kurutmalık bamya alırken bunların aynı boyda olmasına dikkat edin.
 • Bamyaları doğrudan güneşin altında bırakmanız renklerinin karamasına ve çürümelerine neden olabilir. Domates dışındaki sebzeler gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde kurutulmalıdır.
 • Bamyalar havanın sıcaklığına göre bir hafta ile 14 gün arasında kuruyacaktır.
 • Kurutma işlemi sırasında arada bir bamyaları kontrol edin. Eğer arada çürüyenler varsa bunları diğerlerinden ayırarak atmalısınız. Aksi halde diğer sağlam olan bamyalar da çürüyeceği için tüm emeğiniz boşa gidebilir.
 • Bamyalar tıkır tıkır olduğu zaman kurutma işlemi tamamdır.

Bamyaları çürütmeden kurutmak kadar bunları güvenli bir şekilde muhafaza edebilmek de önemlidir. Kuru bamyaları bez bir torbanın içine koyarak serin ve nemsiz bir yerde güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa o zaman bunları bir buzdolabı poşetine koyun. Böceklenmesini önlemek için de poşetin içine 1 çay kaşığı karbonat ve 1 diş kabuklu sarımsak koyun. Kurutulmuş bamyayı bu şekilde buzdolabında kışın tüketeceğiniz zamana kadar muhafaza edebilirsiniz. Bu yazımızda evde bamya kurutmak isteyenler için bamya kurutmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de kışın sevdiklerinizle birlikte afiyetle bamya tüketmek isterseniz bahsettiğimiz yöntemi uygulayabilirsiniz. Kışlık kuru sebze hazırlığına başladıysanız daha önceden paylaştığımız, biber nasıl kurutulur? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial