Eva Kağıdı Nedir?

Eva Kağıdı Nedir
Sosyal medyada paylaş

Eva kağıdı nedir? diye merak ediyorsanız bu konu hakkındaki detayları ve eva kağıdı ile neler yapabileceğinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Son yıllarda hobi çalışmalarında sıkça kullanılan malzemelerden birisi de eva kağıdıdır. Kelime açılımı Etil Vinil Asetat olan eva, pürüzsüz ve köpüksü yapısı ile dikkat çekmektedir. Eva kağıt ya da köpük olmayıp, bunların karışımı bir malzemedir. Bu malzemeyi kesmek ve şekil vermek çok kolay olduğu için hobi malzemeleri arasında oldukça popülerdir.

Eva Kağıdı Çeşitleri

Yapacağınız uygulamaya göre kullanabileceğiniz birçok eva kağıdı çeşidi bulunmaktadır. Piyasada her renkte eva kağıdı bulunmaktadır. Düz eva kağıdının yanı sıra desenli, simli ve arkası yapışkanlı eva kağıdı çeşitleri de bulunmaktadır. Sade bir tasarım yapmak için düz eva kağıtlarını kullanırken, dikkat çekici tasarımlar oluşturmak için desenli ve simli eva kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Düz eva kağıtları makinede yıkanabilirken, desenli ve simli eva kağıtlarının yapısı bozulabileceği için makinede yıkanmamaktadır. Simli eva kağıtlarını yapacağınız tasarımları süslemek amacı ile kullanabilirsiniz. Bunların arkası yapışkanlı çeşitlerinden kullanarak ayrıca yapıştırmakla da uğraşmadan kolayca süsleme yapabilirsiniz.

Eva Kağıdı Çeşitleri
Eva Kağıdı Çeşitleri

Eva Kağıdına Nasıl Şekil Verilir?

Eva kağıdı yumuşak bir yapıya sahip olduğu için şekil vermesi de oldukça kolaydır. Eva kağıdı ile çiçek ya da hayvan figürü yapılacağı zaman şablon kullanılarak istenen şekil eva kağıdına çizilip, makasla kesilerek kolayca çıkarılabilir. Eva kağıdı ile çiçek, yıldız ya da kalp yapmak için evinizdeki küçük metal ya da plastik kurabiye kalıplarını da kullanabilirsiniz. Bu malzemeyi elinizle kolay bir şekilde bükebilir, makasla zorlanmadan kesebilir ve yapışkanla yapıştırabilirsiniz. Sivri bir cisim ya da makasın ucuyla kağıda delik açmak mümkündür. Düz ya da tırtıklı makasın yanı sıra eva kağıdını kesmek için falçata da kullanılabilir. Eva kağıdını inceltmek için ütü kullanılmaktadır. Simli ya da desenli eva kağıtlarına ütü ile inceltme işlemi uygulanamadığı için bunlar olduğu gibi kullanılmalıdır.

 

Eva Kağıdı ile Neler Yapılır?

Eva kağıdı ile neler yapılır diye merak ediyorsanız bu konuda birçok farklı örnek mevcuttur. Okul öncesi etkinliklerde ve evde yapılan hobi çalışmalarında bu malzeme sıkça kullanılmaktadır. Sitemizde bu konu ile ilgili birçok örnek çalışma bulabilirsiniz.

Eva kağıdı ve kullanmadığınız cd’lerden uğur böceği, arı, köpek, kedi ve tavşan gibi birçok hayvan figürü yapılabilir. Bu sevimli figürler çocuk odasının dekoru için kullanılabilir.

Eva Kağıdı ve Cd ile Hayvan Figürü-Yapımı
Eva Kağıdı ve Cd ile Hayvan Figürü-Yapımı

Eva kağıdı ile kendi özel tasarımınızı oluşturarak evinizin dekorunda farklılık oluşturabilirsiniz. Bu malzemeden evinizin salonu ya da çocuk odası için birbirinden güzel duvar süsleri yapmanız mümkün.

Eva Kağıdı ile Paten Yapımı
Eva Kağıdı ile Paten Yapımı

Simli eva kağıdı şık görünümü ile farklı hobi çalışmalarında kullanılabilir. İsterseniz arkası yapışkanlı, simli eva kağıtlarından çok güzel sticker’lar yapabilirsiniz. Düz ya da desenli eva kağıdından yapacağınız sticker’ların arkasına mıknatıs yapıştırarak bunları buzdolabı süsü olarak da kullanabilirsiniz.

Simli Eva Kağıdından Sticker Yapımı Videolu Anlatım
Simli Eva Kağıdından Sticker Yapımı Videolu Anlatım

Okul öncesi çocuklar için simli ya da düz eva kağıdı ile yapılan birçok el işi çalışması bulunmaktadır. Eva kağıdına çizilen hayvan figürü karton bardağa yapıştırılarak çok güzel tasarımlar oluşturulabilir.

Simli Eva Kağıdından Kurbağa Yapımı
Simli Eva Kağıdından Kurbağa Yapımı

Doğum günü, düğün ve diğer önemli günlerde sevdiklerinize eva kağıdı ile özel davetiyeler de yapabilirsiniz.

Eva Kağıdı ile Kalpli Davetiye Yapımı
Eva Kağıdı ile Kalpli Davetiye Yapımı

Eva kağıdı ile yapılan çiçekler canlı renkleri ve harika görünümleri ile dikkat çekmektedir. Çiçekli süslemeler yapmak için eva kağıdını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eva kağıdına şekil vermek kolay olduğu için gül ya da başka çiçekler yaparak bunlardan güzel bir kapı süsü tasarlayabilirsiniz.

Eva Kağıdından Kapı Süsü Yapımı
Eva Kağıdından Kapı Süsü Yapımı

Sizlerle paylaştığımız örneklerden de anlaşılacağı gibi eva kağıdı ile okul öncesi el işi çalışmaları, dekor ürünü, resim çerçevesi, biblo ve daha birçok hobi çalışması yapabilirsiniz. Ne tür tasarımlar yapacağınız sizin hayal gücünüze ve el becerinize bağlıdır. Evde keyifli vakit geçirmek isterseniz en yakın kırtasiyeden istediğiniz renkte eva kağıdı alarak bununla istediğiniz gibi bir çalışma yapabilirsiniz.

Daha önceden bu malzemeyi kullanmamış olanlar, eva kağıdı nerede satılır? diye merak edebilirler. Eva kağıdını kırtasiye ve hobi malzemeleri satan her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu kağıt A4 kağıdı boyutunda ya da daha büyük tabakalar halinde satılmaktadır. Eva kağıdının fiyatı ise satın alacağınız çeşide ve kağıdın boyutuna göre değişebilir. Yine de çok pahalı bir malzeme olmadığını söyleyebiliriz.

Siz de eva kağıdı ile evde güzel bir hobi çalışması yapmak isterseniz eva kağıdından güllü kapı süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın