Eva ile Kolay Damga Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Evde damga ile baskı yapmak istediğinizde bunun için malzeme yoksa kendi damganızı yapabilirsiniz. Birçok el işi çalışmasında kullanılan eva boyayı tutma özelliği ile damga yapımına uygun bir malzemedir. Küçük bir parça eva ve keçeli kalemler kullanarak güzel bir baskı çalışması yapabilirsiniz. Size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak kendinize veya çocuğunuza güzel bir damga hazırlayabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse eva ile kolay damga yapımı hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Eva ile Kolay Damga Yapımı

Baskı tekniği resim çalışmalarının yanı sıra kart, hediye paketi ve defter süslemesinde de kullanılmaktadır. Kendinize ait özel bir damga kullanmak isterseniz bunu kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Evanın üzerine kalp, yıldız, çiçek gibi istediğiniz herhangi bir şekli çizerek bunu eva baskısı yapmak için kullanabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan eva parçaları varsa bunları uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Plastik kapak
  • Arkası yapışkanlı eva
  • Kalem
  • Makas
  • Keçeli kalem

İsterseniz yapışkanlı eva yerine düz eva da kullanabilirsiniz.

Eva ile Damga Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise eva damga yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak evanın arkasını çevirerek buraya istediğiniz şekli çizin.
  • Çizeceğiniz şekil kullanacağınız plastik kapağa uygun boyutta olmalıdır.
  • Daha sonra çizgilerin üzerinden makas ile geçerek fazlalıkları kesin.
Damga Yapımı Resimli Anlatım
Damga Yapımı Resimli Anlatım
  • Damga şeklini hazırladıktan sonra arkasındaki kağıdı çıkararak bunu kapağa güzelce yapıştırın.
  • Normal bir eva ile çalışmayı yapıyorsanız evanın arkasına silikon veya başka bir yapıştırıcı sürerek kapağa yapıştırabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra eva damga yapımı tamamlanmış oluyor. Üzerini keçeli kalem ile istediğiniz renkte boyayarak kağıt veya başka bir yüzeye şekli çıkarabilirsiniz. Koyu bir baskı yapmak için her uygulama öncesinde evanın üzerini boyamanız gerekiyor. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada eva damgası olarak yaprak kullanılmıştır. İsterseniz damga yapımında birkaç farklı renk kullanarak rengarenk bir baskı yapmanız mümkün. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isterseniz detayları öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Başka bir baskı tekniği incelemek isterseniz sulu boya ile düğme baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial