Eva ile Balıklı Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Eva ile balıklı kitap ayracı yapımı çocukların keyif alarak yapacağı bir kendin yap uygulamasıdır. Küçük çocuklar kağıt, karton ve eva gibi malzemeleri kesip yapıştırmaktan hoşlanırlar. Kesilen parçaları birleştirerek oluşturulan şekiller onların hem el becerisinin hem de hayal gücünün gelişimine katkı sağlar. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekleri fırsat buldukça paylaşıyoruz. Bugün sizler için hazırladığımız eva ile balıklı kitap ayracı yapımı da bu çalışmalardan birisi olarak ilginizi çekebilir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte balıklı kitap ayracı yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Eva ile Balıklı Kitap Ayracı Yapımı

Eva ile balıklı kitap ayracı yapmak için iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz. İlk yöntemde istediğiniz renkte evanın üzerine dilediğiniz boyutta bir balık çizip bunu makas ile kesebilirsiniz. İsterseniz bunun üzerine farklı renkte evalar ile balık pulu yapıp yapıştırarak daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Diğer yöntemde ise bizim yaptığımız gibi farklı renk ve boyutta evalar kullanarak rengarenk bir kitap ayracı yapabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde elinizde başka çalışmalardan kalan evalar varsa bunları da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Uygulamayı denemek isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve resimli anlatımı aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane hobi çubuğu
 • Birkaç farklı renkte eva
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • 1 tane oynar göz

Eva ile Balıklı Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Eva ve diğer malzemeler hazır ise balıklı kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak evadan 6 tane farklı uzunlukta ve aynı kalınlıkta şerit kesmekle işe başlayın.
 • Sonrasında kırmızı ya da başka renkte eva ile 2 tane üçgen parça kesin. Bu parçalardan biri büyük diğeri biraz daha küçük olmalı.
 • Bu üçgen parçaların uç kısımlarını makas ile biraz keserek baş ve kuyruğu hazırlayın.
 • Bu şekilde balığın gövde, baş ve kuyruk parçalarını hazırladıktan sonra sıra bunları birleştirmeye geldi.
 • Hobi çubuğunu baş tarafına küçük üçgen parçayı yapıştırın. Bunun yanına kısalı uzunlu şeritleri yapıştırarak balığın gövdesini oluşturun.
 • Son olarak balığın kuyruğunu ve gözünü yerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra balıklı kitap ayracı kullanıma hazırdır. İsterseniz aynı uygulamayı fon kartonu ya da keçe kullanarak da yapabilirsiniz. Malzeme seçimi konusundaki tercihi size bırakıyoruz. Bu çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda eva ile balıklı kitap ayracı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tür kolay kendin yap çalışmaları ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız A4 kağıt ile kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Balıklı Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Balıklı Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial