Eva Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle çocukların keyif alarak yapacağı bir okul öncesi etkinlik paylaşıyoruz. Küçük çocuklar baskı çalışması yapmayı severler. Biz de bu konuda size fikir vermek için yazımızda eva baskısı yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Anlatacağımız kolay yöntemi evde çocuğunuz ile birlikte uygulayarak çok güzel baskı çalışmaları yapabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Eva Baskısı Yapımı

Çocukların baskı çalışması için genelde çeşitli sebzeler, tuvalet kağıdı rulosu, şişe mantarı, sünger gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerin üzeri boyandıktan sonra kağıt üzerine istenen şekil çıkarılmaktadır. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda eva baskısı yapabileceğiniz kolay bir yöntem paylaşıyoruz. Pet şişe kapağı ve eva ile yapacağınız baskı kalıbını boyayarak harika bir çalışmaya imza atabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken evayı çiçek, kalp veya istediğiniz şekilde kesmek ve bunu plastik kapağın üzerine yapıştırmak. Bu şekilde kalıbı hazırladıktan sonra istediğiniz renkte boyayarak baskı yapabilirsiniz.

Eva Baskısı
Eva Baskısı

Gerekli Malzemeler

  • Kırmızı krapon kağıdı ya da sulu boya
  • Pet şişe kapağı
  • Arkası yapışkanlı eva
  • Kalem
  • Makas

Eva ile Baskı Nasıl Yapılır?

Eva ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak baskı kalıbını hazırlamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak evanın üzerine kalem ile çiçek, yıldız, kalp gibi istediğiniz herhangi bir şekil çizin ve bunu makas ile kesin. Hazırlayacağınız şeklin boyutu pet şişe kapağına uygun olmalıdır.
  • Evanın arkasındaki kağıdı çıkararak bunu pet şişe kapağının üzerine yapıştırın. Elinizde arkası yapışkanlı eva yoksa şekli normal eva ile hazırlayıp arkasına yapıştırıcı sürerek kapağa yapıştırabilirsiniz.
Eva Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Eva Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde istediğiniz kalıbı hazırladıktan sonra üzerini sulu boya ile boyayıp kağıt üzerine bastırarak şekli kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
  • İsterseniz boya yerine örnek çalışmadaki gibi krapon kağıdı ile de boyama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için krapon kağıdı makas ile küçük parçalar halinde kesip bir kaba koyun ve üzerine su dökerek kağıdın ıslanmasını sağlayın. Kalıbı ıslanan kağıda bastırıp kağıt üzerine şekli çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle okul öncesi çocuklar için kolay şekilli baskı yapımı paylaştık. Siz de bu kolay yöntemi uygulayarak evde çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda eva baskısı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir malzeme kullanarak baskı çalışması yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız şişe mantarı baskısı ile uğur böceği yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial