Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi
Sosyal medyada paylaş

Küçük çocuklar oyun hamuru ile oynamayı çok severler. Belli bir süre sonra bu hamurlar kuruduğu için yenisini almak gerekmektedir. Her seferinde yeni oyun hamuru almak yerine evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda ev yapımı oyun hamuru tarifi paylaşıyoruz. Bu kolay uygulamayı evde çocuğunuzla birlikte yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz evde oyun hamuru yapmak için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi

Dışarıda satılan oyun hamurlarının içeriğini bilmediğiniz için tedirgin oluyorsanız evde oyun hamuru yapımı konusunda bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Ev yapımı oyun hamuru için genelde; un, su, tuz, sıvı yağ ve gıda boyası gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bizim sizlerle paylaşacağımız ev yapımı oyun hamuru tarifinde gıda boyası yerine krapon kağıdı kullanılmış. Renkli krapon kağıdı bir süre suda bekletildiğinde suya rengini bırakmaktadır. Bu yöntem kullanılarak boyama işlemi yapılmaktadır. Bu özelliği nedeni ile krapon kağıdını oyun hamurunu renklendirmek içinde kullanabilirsiniz. Kırtasiyelerde istediğiniz renkte krapon kağıdı bulabilirsiniz.

Ev Yapımı Oyun Hamuru
Ev Yapımı Oyun Hamuru

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 su bardağı un
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı tuz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Oyun hamurunu renklendirmek için kırmızı krapon kağıdı

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

İlk olarak suyu renklendirmek için krapon kağıdını küçük parçalara ayırın. Daha sonra kestiğiniz krapon parçalarını yarım su bardağı suyun içine koyun. Bir süre beklettiğinizde kağıt rengini suya bırakacaktır. Bu şekilde hamura renk verecek suyu hazırladıktan sora aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Bir kabın içine belirtilen miktarda un ve tuz alarak bunları birbirine karıştırın.
  • Daha sonra kabın içine önceden hazırlamış olduğunuz renkli suyu azar azar ilave ederek hamuru yoğurmaya başlayın.
Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım
Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım
  • Hamur kıvam almaya başladığında içine sıvı yağı ilave ederek malzemeleri güzelce yoğurun.

Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı oyun hamuru kullanıma hazırdır. Oyun hamurunu buzdolabında 1 hafta boyunca bozulmadan saklayabilirsiniz. Farklı renkte krapon kağıtları kullanarak evde rengarenk oyun hamurları yapabilirsiniz. Kırmızı krapon kağıdı ile yapılan oyun hamuru pembe bir renk almaktadır. Evde yapacağınız hobi çalışmalarında kullanmak için fimo hamuruna ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız evde fimo hamuru yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial