Gösteriliyor: 1 - 1 of 1 Sonuçlar

Tığ İşi Kare Motif Modelleri

Tığ İşi Kare Motif Modelleri

Tığ işi kare motif modelleri en kolay örnekler arasında bulunmaktadır. Bu motifler tek başına kullanılabileceği gibi birleştirilerek de çok güzel tasarımlar yapılmaktadır. Kare motifler çoğunlukla zincir ve trabzan tekniği ile yapılan örneklerden oluşmaktadır. Bu modelleri tığ ile örgü örmeyi bilen herkes rahatlıkla yapabilir. Kare motif yapımına zincir çekilerek başlanır. Daha sonra bu zincirden yapılan halkanın içine trabzan ve kutucuklar yapılarak örnek uygulanmaya başlanır. Kare motif istenen büyüklüğe geldikten sonra bitirilerek motifin yapımı tamamlanır. Tığ işi kare motifler tek renk ip ile yapılabileceği gibi birkaç renk bir arada da kullanılabilir.

Tığ İşi Kare Motiflerle Neler Yapılır?

Tığ işi kare motif örnekleri yan yana ve alt alt alta birleştirilerek istenen büyüklükte parçalar oluşturulabilir. Yapılacak tasarıma göre büyük ya da küçük kare motif kullanılabilir. Tek bir kare motif ile sehpa örtüsü ya da amerikan servis gibi parçalar rahatlıkla yapılabilir. Kare motifler birleştirilerek yapılan çok güzel paspas, masa örtüsü ya da bebek battaniyesi modelleri de bulunmaktadır. Büyük kare motifler birleştirilerek atkı, bere, yelek, kazak, ceket, elbise ve patik gibi birçok örgü işi yapılabilir.

En kolay tığ işi kare motif örneklerinden birisi hanım dilendi bey beğendi olarak adlandırılan modeldir. Bunun dışında farklı isimlerle adlandırılan birçok kare motif örneği de bulunmaktadır. Kare motif yaparken uygun tığ ve ip kullanmak son derece önemlidir. İpin kalınlığına uygun bir tığ kullanılmazsa örgü örmek zorlaşacağı gibi yapılan örnek de çirkin görünecektir. Bu motiflerle yapılacak olan parçaya göre kullanılabilecek kalın ve ince birçok ip çeşidi bulunmaktadır. Kare motifler tek renk iple yapılabileceği gibi farklı renkte ipler bir arada da kullanılabilir. Bazı kare motiflerin ortasında ve kenarlarında değişik renkler kullanılarak çok güzel modeller oluşturulmaktadır. Elinizde daha önceden kalan ipler varsa bunları da kare motif yaparak değerlendirmeniz mümkün. Tek motifte birkaç renk kullanabileceğiniz gibi her motifi farklı renkte de örebilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Tığ işi kare motif modellerini yapmak dantel motiflere göre daha kolaydır. Bu tür örneklerde kalın ip ve kalın tığ kullanıldığı için örgüye yeni başlayanlar da hiç zorlanmadan kare motif örebilirler. Masa örtüsü, bebek battaniyesi, yatak örtüsü gibi her türlü parçayı örerken kullanabileceğiniz kare motif örnekleri resim galerimizde bulunmaktadır. Siz de bu örneklerden istediğinizi seçerek harika tasarımlara imza atabilirsiniz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial